Jesod

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jesod (hebr. יסוד, podstawa) – jedna z kabalistycznych sefir.

Kabała Nie-Żydowska[edytuj | edytuj kod]

Jesod jest sefirą pomiędzy Hod i Necach, oraz tą ponad Malchut ( Królestwo ). Często jest utożsamiana z Księżycem, ponieważ jest sferą, która odbija światło wszystkich innych sefir w Malchut. Łączona jest też z narządami płciowymi, ponieważ tam wyższe sfery łączą się z ziemią. Odgrywa rolę zbierającą i równoważącą różne i przeciwstawne sobie siły sefir Hod i Necach, jak również Tiferet ponad nią, zapisując i przesyłając ją światu. Znana jest jako 'silnik' tworzenia.

W chrześcijańskiej kabale powiązana jest z "Duchem Świętym". Jest tym aspektem Boga, który przychodzi na ziemię i uświęca ją, dlatego zajmuje centralną kolumnę tak jak Keter (Bóg Ojciec) i Tiferet (Syn Boży).

Okultyści porównują ją do idei "Eteru", z tradycyjnymi elementami, jest skrzyżowaniem świadomości i materii. Z tego powodu, niektórzy współcześni odnoszą idee Jesod do koncepcji pola kwantowego, która według różnych teorii, mówi o wpływie świadomości na procesy fizyczne.

W porównaniu ze wschodnim mistycyzmem, Jesod najczęściej jest porównywana do ćakry swadhiszthana, powiązanej z Księżycem, seksualnością i nieświadomością.

Tarot[edytuj | edytuj kod]

W tarocie odpowiednikiem Jesod są dziewiątki (Małe Arkana). Symbolami dróg łączących Jesod z pozostałymi sefirotami są odpowiednio Wielkie Arkana: Umiarkowanie (Jesod - Tiferet), Gwiazda (Jesod - Necach), Świat (Jesod - Malchut), Słońce (Jesod - Hod).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]