Przejdź do zawartości

Jest temu lat szesnaście

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Jest temu lat szesnaście czyli Sierota podpalacz (także Szesnaście lat temu[1], fr. Il y a seize ans) – melodramat Victora Ducange’a w trzech aktach ogłoszony w 1831[2].

Treść

[edytuj | edytuj kod]

Panna Amelia postanawia poślubić barona Saint Val, aby ocalić honor i majątek swego ojca. Ta decyzja jest dla niej bolesna, gdyż wiąże się z odprawieniem z domu Feliksa – jej syna z nieprawego łoża, którego wychowuje w domu jako przygarniętą sierotę. Tuż przed rozstaniem wyznaje chłopcu prawdę o jego pochodzeniu. Gdy jednak Feliks zostaje oskarżony o kradzież i podpalenie, Amelia wyznaje publicznie, że jest jego matką. Jest przekonana, że świeżo poślubiony mąż będzie nią teraz pogardzał, lecz dzieje się inaczej. Okazuje się, że to baron Saint Val jest żołnierzem, który szesnaście lat temu dopuścił się gwałtu na Amelii podczas zamieszek związanych ze studniowym panowaniem Napoleona Bonapartego, a zatem ojcem Feliksa[3].

Jest temu lat szesnaście w Polsce

[edytuj | edytuj kod]

W Polsce utwór zyskał popularność za pośrednictwem adaptacji Józefa Damsego (muzyka) i Witalisa Orzechowskiego (libretto). Premiera polska odbyła się w teatrze krakowskim w 1833 r.[4] W tym samym roku utwór ukazał się drukiem w języku polskim[2][3]. Muzykę do tego utworu skomponował również Józef Stefani (premiera w Poznaniu w 1838 r.) - ta kompozycja nie zachowała się do czasów współczesnych[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Afisz] : [Inc.:] We Środę, to jest dnia 24go Maja 1843 r., w uprzywilejowanym teatrze hrabiego Skarbka, aktorowie Sceny Polskiej przedstawią melodramat w 5 oddziałach ... ... pod nazwiskiem: "Szesnaście lat temu" [...]., Polona, 1843 [dostęp 2024-05-18].
  2. a b Jest temu lat szesnaście: Melodrama [online], Biblionetka [dostęp 2024-05-18].
  3. a b Victor Ducange, Jest temu lat szesnaście, Polona, 1833 [dostęp 2024-05-18].
  4. Repertuar od 1781 r. [online], Cyfrowe Muzeum Teatru Starego w Krakowie [dostęp 2024-05-18].
  5. Stefani Józef [online], Polska Biblioteka Muzyczna [dostęp 2024-05-18].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]