Jewry Wall

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jewry Wall
Ilustracja
Jewry Wall na tle kościoła św. Mikołaja
Państwo

 Wielka Brytania

Wysokość całkowita

9 m

Rozpoczęcie budowy

II w.

Właściciel

English Heritage

Położenie na mapie Leicesteru
Mapa konturowa Leicesteru, w centrum znajduje się punkt z opisem „Jewry Wall”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Jewry Wall”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Jewry Wall”
Położenie na mapie Leicestershire
Mapa konturowa Leicestershire, w centrum znajduje się punkt z opisem „Jewry Wall”
Ziemia52°38′05″N 1°08′29″W/52,634722 -1,141389
Strona internetowa

Jewry Wall – mur będący pozostałością po rzymskiej łaźni publicznej, znajdujący się w Leicester, w hrabstwie Leicestershire, w środkowej Anglii. Został wzniesiony w II w. n.e. W średniowieczu przekształcono go we fragment muru będącego ogrodzeniem kościoła św. Mikołaja. W I połowie XX wieku przeprowadzono w jego pobliżu badania archeologiczne. Obecnie znajduje się pod opieką organizacji English Heritage. Znajduje się na liście zabytków klasy I[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mur jest ostatnią widoczną pozostałością po istniejącym w miejscu dzisiejszego Leicester rzymskim mieście Ratae Corieltauvorum. W starożytności był fragmentem ściany frontowej łaźni publicznych, zbudowanych około 160 roku n.e.[2] W średniowieczu niemalże cały budynek został rozebrany celem pozyskania surowca, zaś pozostawiony sobie ostatni fragment muru posłużył jako zachodnie ogrodzenie terenu przeznaczonego kościołowi św. Mikołaja[2]. Był on wówczas określany mianem Świątyni Janusa. Uważano, iż w starożytności stanowił on zachodnią bramę miasta[2]. W 1722 roku William Stukeley na swojej mapie Leicester jako pierwszy określił mur mianem Jury Wall. Nazewnictwo to upowszechniło się w XIX wieku[2]. Pozostałości po rzymskich łaźniach i – co za tym idzie – pierwotne przeznaczenie muru zostały odkryte przypadkiem, gdy w 1936 roku próbowano na ich obszarze zbudować baseny pływackie. W latach 1936–1939 archeolog Kathleen Kenyon przeprowadziła w tym miejscu prace archeologiczne[2]. W pobliżu muru w 1966 otwarto Jewry Wall Museum poświęcone odkryciom archeologicznym pochodzącym z czasów rzymskich, odkrytych na obszarze Leicester[3].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Mur ma 9 metrów wysokości, co czyni go najwyższą kamienną pozostałością po rzymskich budowlach w Wielkiej Brytanii[4]. Został wykonany z wielu rodzajów skał, w tym granitu i łupków sprowadzonych z lasu Charnwood, lokalnych piaskowców i cegieł używanych do wyrównywania kolejnych warstw materiału[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jewry Wall Museum. Levitate. [dostęp 2017-07-12]. (ang.).
  2. a b c d e History of Jewry Wall. English Heritage. [dostęp 2017-07-12]. (ang.).
  3. Jewry Wall Museum developments update. Scrutiny Commission: Heritage, Culture, Leisure and Sport, 31 marca 2016. [dostęp 2017-07-12]. (ang.).
  4. a b Description of Jewry Wall. English Heritage. [dostęp 2017-07-12]. (ang.).