Jezioro Łęczyckie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Łęczyckie
Łęczyca, Jezioro Wielkie
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Łęczyca

Region

Równina Nowogardzka

Wysokość lustra

52,0 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

22,7 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


930 m
450 m

Głębokość
• średnia
• maksymalna


4,2 m
9,3 m

Objętość

953,4 km³

Położenie na mapie gminy Stara Dąbrowa
Mapa konturowa gminy Stara Dąbrowa, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Łęczyckie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Łęczyckie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Łęczyckie”
Położenie na mapie powiatu stargardzkiego
Mapa konturowa powiatu stargardzkiego, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Łęczyckie”
Ziemia53°26′38″N 15°04′22″E/53,443889 15,072778

Jezioro Łęczyckie[1]jezioro na Równinie Nowogardzkiej, położone w gminie Stara Dąbrowa, w powiecie stargardzkim, w woj. zachodniopomorskim.

Według danych gminy powierzchnia zbiornika wynosi 22,7 ha, długość 930 m i szerokość 450 m. Średnia głębokość w jeziorze to 4,2 m, a maksymalna 9,3 m. Objętość wody w zbiorniku wynosi 953,4 tys. m³. Lusto wody jeziora znajduje się na wysokości 52,0 m n.p.m. Długość linii brzegowej akwenu wynosi 2050 m[2].

Jezioro Łęczyckie rozdziela od południa niewielki półwysep, który wyznacza mniejszą wschodnią część jeziora. Obie części mają wydłużony kształt o przebiegu południkowym.

Według typologii rybackiej Jezioro Łęczyckie jest jeziorem sandaczowym[2][3].

Na południowym brzegu jeziora leży wieś Łęczyca. Na północ od Jeziora Łęczyckiego (ok. 0,5 km) znajduje się Jezioro Parlińskie, a pomiędzy nimi jest zarastający staw (o dł. 200 m). W niewielkiej odległości od zachodniego brzegu jeziora biegnie droga wojewódzka nr 106.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]