Jezioro Dolskie Wielkie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Dolskie Wielkie
Ilustracja
Plaża w Dolsku
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Dolsk

Region

Pojezierze Leszczyńskie

Morfometria
Powierzchnia

166,6 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


3,3 km
0,8 km

Głębokość
• maksymalna


3 m

Położenie na mapie Dolska
Mapa konturowa Dolska, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Dolskie Wielkie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Dolskie Wielkie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Dolskie Wielkie”
Położenie na mapie powiatu śremskiego
Mapa konturowa powiatu śremskiego, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Dolskie Wielkie”
Położenie na mapie gminy Dolsk
Mapa konturowa gminy Dolsk, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Dolskie Wielkie”
Ziemia51°58′59″N 17°02′38″E/51,983056 17,043889

Jezioro Dolskie – jezioro położone na Nizinie Południowowielkopolskiej, na Pojezierzu Leszczyńskim. Nad akwenem położone jest miasto Dolsk.

Jezioro charakteryzuje się prostą, niezalesioną linią brzegową. Nad brzegiem położony jest rezerwat przyrody Miranowo[1]. W średniowieczu nosiło nazwę Banie lub Ban[2]. W 1927 Komisja Geograficzna Polskiej Akademii Umiejętności przeprowadziła badania limnologiczne akwenu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Z. Szmidt, Atrakcje turystyczne Ziemi Śremskiej
  2. Banie, [w:] Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, 2010–2014.
  3. Stefan Witold Alexandrowicz, Prace Komisji Historii Nauki PAU, Akademicka Komisja Geograficzna w Krakowie [online], s. 282.