Przejdź do zawartości

Jezioro Pamiątkowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Pamiątkowskie
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Pamiątkowo, Przecławek

Region

Pojezierze Poznańskie

Wysokość lustra

73[1] m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

76,8[2] ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


2,540 km[2]
0,560 km[2]

Głębokość
• średnia
• maksymalna


2,2[2] m
4,9[2] m

Hydrologia
Rodzaj jeziora

rynnowe[2]

Położenie na mapie gminy Szamotuły
Mapa konturowa gminy Szamotuły, na dole po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Pamiątkowskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Pamiątkowskie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Pamiątkowskie”
Położenie na mapie powiatu szamotulskiego
Mapa konturowa powiatu szamotulskiego, blisko prawej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Pamiątkowskie”
Ziemia52°32′36″N 16°41′12″E/52,543333 16,686667

Jezioro Pamiątkowskiejezioro rynnowe na Pojezierzu Poznańskim[3], położone w województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, w gminie Szamotuły, we wsi Pamiątkowo.

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Dno jest wyrównane na całej powierzchni z łagodnie opadającymi stokami, Brzeg, z wyjątkiem niewielkich przerw, w całości porośnięty jest przez trzcinę pospolitą, istnieje też niewielkie skupisko pałki wąskolistnej, situ jeziornego i manny mielec. Roślinność o liściach pływających reprezentują zespoły grążela żółtego i osoki aloesowej z pojedynczymi stanowiskami grzybienia białego; przy odpływie znajduje się stanowisko żabiścieku pływającego. Przeźroczystość wody – w lecie mała – dochodzi do 60 cm wskutek występowania sinic i zielenic.

Jezioro Pamiątkowskie jest rynnowym, silnie wydłużonym i płytkim zbiornikiem, położonym w zlewni pól uprawnych. Dopływ stanowi rów z pól wsi Przecław, Przecławek i Cerekwica, wywierający wyraźny wpływ na użyźnianie wód jeziora. Około 70% zlewni stanowią pola uprawne, sady i ogrody. Odpływ do rzeki Samy, lewobrzeżnego dopływu Warty. W jeziorze w okresie ostrych zim występuje przyducha. Na wschodnim brzegu jeziora usytuowane jest kąpielisko i pole namiotowe[2].

Galeria

[edytuj | edytuj kod]
Panorama Jeziora Pamiątkowskiego
Panorama Jeziora Pamiątkowskiego

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Według: http://www.wysokosc.mapa.info.pl/
  2. a b c d e f g R.Krygiel, P.Mordal, Vademecum Krajoznawcze Ziemi Szamotulskiej, PTTK Oddział w Szamotułach, Szamotuły 2002, s. 95
  3. Regiony fizycznogeograficzne Polski po zmianach w 2018 r. [online], warmaz.pl, 2018 (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]