Przejdź do zawartości

Jezioro Sobiejuskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Sobiejuskie
Położenie
Państwo

 Polska

Region

Pojezierze Żnińsko-Mogileńskie

Wysokość lustra

77 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

118 ha

Głębokość
• średnia
• maksymalna


4,9 m
10,9 m

Objętość

5855,7 tys. m³

Hydrologia
Klasa czystości wody

pozaklasowe[1] (w roku 2004)

Położenie na mapie gminy Żnin
Mapa konturowa gminy Żnin, blisko górnej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Sobiejuskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Sobiejuskie”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Sobiejuskie”
Położenie na mapie powiatu żnińskiego
Mapa konturowa powiatu żnińskiego, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Sobiejuskie”
Ziemia52°55′15″N 17°42′46″E/52,920833 17,712778

Jezioro Sobiejuskiejezioro w Polsce, położone w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Żnin, na terenie Pojezierza Żnińsko-Mogileńskiego[2].

Dane morfometryczne

[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia zwierciadła wody wynosi od 118 ha[1].

Zwierciadło wody położone jest na wysokości 77 m n.p.m.[3]. Średnia głębokość jeziora wynosi 4,9 m[1], natomiast głębokość maksymalna 10,9 m[1].

Na podstawie badań przeprowadzonych w 2004 roku wody jeziora zaliczono do pozaklasowe klasy czystości[1][4] i III kategorii podatności na degradację[1].

W roku 1987 wody jeziora również zaliczono do wód pozaklasowych[1].

Hydronimia

[edytuj | edytuj kod]

Według urzędowego spisu opracowanego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (KNMiOF) nazwa tego jeziora to Jezioro Sobiejuskie[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]