Dżazzar Pasza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jezzar Pasza)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dżazzar Pasza
Pacha2.jpg
Data i miejsce urodzenia 1720
Stolac
Data i miejsce śmierci 1804
Akka
Pasza Akki
Okres urzędowania od 1775
do 1804
Poprzednik Zahir al-Umar
Następca Sulejman Pasza

Ahmad al-Dżazzar (po arabsku أحمد الجزار, znany jako Dżazzar (Dżezzar) Pasza; ur. 1720 roku w Stolac, zm. 1804 roku w Akce) – osmański pasza Akki i Galilei.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w małej bośniackiej wiosce Stolac. Został oskarżony o zabójstwo i trafił na rynek niewolników do Istambułu. Tam został zakupiony przez egipskiego kupca, który nawrócił go na islam i użył go do zamordowania swojego szefa. Dżazzar otrzymał przezwisko "Rzeźnik", które pozwoliło ukształtować jego reputację.

Pasza Akki[edytuj | edytuj kod]

Dżazzar objął stanowisko paszy Akki w 1775 roku. Wykorzystując zyski z handlu wybudował obecne mury miejskie, szereg budynków użyteczności publicznej i meczet Ahmada al-Dżazzara. Większość budynków dzisiejszego starego miasta pochodzi z okresu jego władzy. Około 1780 Dżazzar usunął z miasta francuską kolonię handlową i odmówił przyjęcia francuskiego konsula. Ahmed słynął z okrucieństwa. Za każdą pomyłkę, obcinał uszy i wyłupywał oczy swoim służącym i podkomendnym.

W trakcie wyprawy napoleońskiej do Egiptu, miasto Akka zostało oblężone na trzy miesiące. Dżazzar objął dowodzenie nad 40 tysięcznym garnizonem. Wraz z brytyjską flotą pod wodzą komodora Smitha zmusili Napoleona do odwrotu.

Z pomocą swojego żydowskiego doradcy Haima Farhiego, Dżazzar rozpoczął zakrojony plan odbudowy Akki, między innymi utworzył łaźnię turecką i wyremontował wodociągi.

Został pochowany wraz ze swoim adoptowanym synem na dziedzińcu swojego pałacu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]