Jigsaw (kamuflaż)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żołnierze belgijscy w umundurowaniu w kamuflażu Jigsaw

Jigsaw – grupa kamuflaży belgijskich. Pierwszy wzór wprowadzono w roku 1958. Składa się z plam w kolorach: rdzawym, khaki i morskim.

Wariant pierwszy[edytuj | edytuj kod]

W latach 50. umundurowanie belgijskiej armii wykonywane było z tkaniny w kolorze oliwkowym. Jednakże dla oddziałów komandosów opracowano specjalną kurtkę (wprowadzone w roku 1958) oraz spodnie w kamuflażu (wprowadzone w roku 1963). Nazwano go Jigsaw[1].

Wariant drugi[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec lat 80. niektórzy żołnierze belgijscy otrzymali umundurowanie w nowym kamuflażu – Belgian Flecktarn. Komandosi natomiast otrzymali umundurowanie w unowocześnionej wersji Jigsaw. Różnicą z porównaniu do poprzedniej wersji są ciemniejsze barwy plam[2].

Wariant trzeci[edytuj | edytuj kod]

W latach 90. w Belgii wprowadzono całkowicie zawodowe wojsko. W związku z tym postanowiono wprowadzić umundurowanie w jednym kamuflażu dla całych sił zbrojnych. Nowy kamuflaż, będący modyfikacją Jigsaw wprowadzono w roku 1999. Jest to podstawowy kamuflaż armii belgijskiej do dnia dzisiejszego[3].

Wersja pustynna[edytuj | edytuj kod]

W roku 2004 do rodziny kamuflaży belgijskich dołączyła wersja pustynna Jigsaw. Kształty plam są takie jak w wersjach tradycyjnych, natomiast zastosowano barwy dostosowane do warunków pustynnych[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jigsaw 1st pattern (ang.). www.kamouflage.net. [dostęp 2012-07-23].
  2. Jigsaw 2nd pattern (ang.). www.kamouflage.net. [dostęp 2012-07-23].
  3. Jigsaw 3rd pattern (ang.). www.kamouflage.net. [dostęp 2012-07-23].
  4. Desert jigsaw (ang.). www.kamouflage.net. [dostęp 2012-07-23].