Jimmy Perry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jimmy Perry
Zdjęcie z maja 2011
Zdjęcie z maja 2011
Imię i nazwisko James Perry
Data i miejsce urodzenia 9 września 1923 r.
Londyn  Wielka Brytania
Odznaczenia
Order Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny)

Jimmy Perry (właśc. James Perry; ur. 9 września 1923 w Londynie) - brytyjski aktor, kompozytor i scenarzysta. Współtwórca (razem z Davidem Croftem) czterech bardzo popularnych w Wielkiej Brytanii seriali komediowych. W Polsce najlepiej znanym z nich jest Pan wzywał, Milordzie?. Pozostałe to Armia tatuśka, It Ain't Half Hot Mum i Hi-de-Hi!.

Twórczość[edytuj]

Uważa się, że tworzone przez niego seriale inspirowane były jego własną biografią. Młody Jimmy często słuchał anegdotek z życia wyższych sfer oraz obsługującej je służby, które opowiadał jego dziadek - sam pracujący jako kamerdyner (i stąd pomysł na Pan wzywał, Milordzie?). W wieku 17 lat dołączył do oddziałów obrony terytorialnej i służył tam przez część II wojny światowej (Armia tatuśka). Później został powołany do regularnej armii i wysłany do Birmy, gdzie grał w orkiestrze polowej (It Ain't Half Hot Mum). Po wojnie ukończył Królewską Akademię Sztuk Dramatycznych i jako młody aktor dorabiał w wakacje, pracując jako animator w ośrodku wczasowym (Hi-de-Hi!).

Kariera[edytuj]

W latach 60. był grającym dyrektorem teatru w Watford. Tam poznał żonę Davida Crofta, pracującą wtedy jako agentka teatralna, i został jej klientem. Za jej pośrednictwem przekazał Croftowi - wówczas uznanemu producentowi telewizyjnemu, niemającemu jednak wielkich doświadczeń jako scenarzysta - swój pomysł serialu o losach podstarzałych żołnierzy z oddziałów obrony terytorialnej[1]. Tak narodziła się Armia tatuśków, która stała się początkiem ich trwającej 25 lat (1968-1993) twórczej współpracy. W 1978 wspólnie odebrali tytuł oficerów Orderu Imperium Brytyjskiego, przyznany w uznaniu zasług dla brytyjskiej kultury. Perry był także kompozytorem tematów muzycznych do wszystkich swoich seriali.

Obecnie przebywa na emeryturze. W 2002 ukazały się jego pamiętniki zatytułowane A Stupid Boy (Głupi chłopiec). W 2008 Perry i Croft otrzymali nagrodę specjalną BAFTA za cały swój wkład w rozwój brytyjskiej telewizji.

Przypisy

  1. David R. Croft: You have been watching: the autobiography of David Croft. London: BBC, 2004. ISBN 0-563-48739-9.

Linki zewnętrzne[edytuj]