John Howard (biegacz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Howard
Data i miejsce urodzenia 6 października 1888
Winnipeg
Data i miejsce śmierci 10 stycznia 1937
Winnipeg
Wzrost 189 cm
Dyscypliny Lekkoatletyka
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Kanada

John Armstrong "Army" Howard (ur. 6 października 1888 r. w Winnipeg, zm. 10 stycznia 1937 r. tamże) – kanadyjski lekkoatleta specjalizujący się w biegach sprinterskich, uczestnik igrzysk olimpijskich.

Howard był synem rzeźnika. W młodości pracował jako mechanik samochodowy, jak również grał amatorsko w baseball. Był pierwszym czarnoskórym olimpijczykiem z Kanady. Dlatego jego wejście do reprezentacji wywołało wiele kontrowersji. Mimo, iż Howard zdecydował się ostatecznie reprezentować kraj, nie pozwolono mu przebywać w tym samym hotelu co biali Kanadyjczycy czy też jadać z pozostałymi członkami reprezentacji w czasie rejsu do Szwecji. Podczas V Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1912 roku w Sztokholmie, Howard wziął udział w czterech konkurencjach. Na dystansach 100 i 200 metrów dotarł do półfinału. Podobnym wynikiem zakończył się start kanadyjskiej sztafety 4 × 100 metrów, w której Howard biegł na ostatniej zmianie. Start w sztafecie 4 × 400 metrów Kanadyjczycy zakończyli w eliminacjach (Howard biegł na drugiej zmianie).

Po igrzyskach w Sztokholmie Howard służył w Kanadyjskim Korpusie Ekspedycyjnym pod koniec Pierwszej wojny światowej. W 1920 roku wrócił do Kanady, gdzie pracował na kolei, później zaś zamieszkał w górach i został trenerem bokserskim. W 2004 roku został wpisany do Manitoba Sports Hall of Fame.

Jego wnuk i wnuczka również startowali na igrzyskach olimpijskich. Valerie Jerome startowała w sprintach podczas igrzysk w Rzymie w 1960 roku, zaś Harry Jerome zdobył brązowy medal na dystansie 100 metrów na igrzyskach w Tokio w 1964 roku.

Rekordy życiowe[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]