John Reid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Reid
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 8 maja 1947
Bellshill
Wielka Brytania Minister spraw wewnętrznych
Okres od 5 maja 2006
do 27 czerwca 2007
Przynależność polityczna Partia Pracy
Poprzednik Charles Clarke
Następca Jacqui Smith
Wielka Brytania Minister obrony
Okres od 6 maja 2005
do 5 maja 2006
Poprzednik Geoff Hoon
Następca Des Browne

John Reid (ur. 8 maja 1947 w Bellshill w północnym Lanarkshire) - brytyjski polityk, członek gabinetu Tony’ego Blaira. Polityk Partii Pracy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie odebrał w Coatbridge. Po opuszczeniu szkoły w wieku 16 lat Reid pracował w Glasgow Law Office. Następnie uczęszczał na zajęcia uniwersytetu otwartego, po czym podjął naukę na uniwersytecie w Stirling. Ukończył tam historię oraz historię ekonomiczną. Początkowo związany był z Komunistyczną Partią Wielkiej Brytanii, ale ostatecznie został członkiem Partii Pracy. W latach 1983-1987 był doradcą politycznym lidera laburzystów, Neila Kinnocka. W 1987 r. wygrał wybory do Izby Gmin w okręgu Mortherwell North. Po zlikwidowaniu tego okręgu reprezentował w latach 1997-2005 okręg Hamilton North and Bellshill. Od 2005 r. reprezentuje natomiast okręg Airdrie and Shotts.

W 1989 r. Reid został głównym mówcą opozycji ds. dzieci. Był nim do 1990 r., kiedy został opozycyjnym mówcą ds. obrony. Po wygranych przez Partię Pracy wyborach w 1997 r. Reid został ministrem stanu w ministerstwie obrony. W 1998 r. został ministrem stanu w resorcie transportu. Był nim do 17 maja 1999 r., kiedy to został ministrem ds. Szkocji i członkiem gabinetu. Podczas sprawowania tego urzędu często popadał w konflikty ze Szkockim Parlamentem. W styczniu 2001 r. otrzymał tekę ministra ds. Irlandii Północnej, jako pierwszy katolik na tym stanowisku. 24 października 2002 r. został ministrem bez teki i Party Chair.

Po rezygnacji w marcu 2003 r. Robina Cooka ze stanowisk rządowych w związku z jego obiekcjami odnoście brytyjskiego udziału w inwazji na Irak, Reid objął jego stanowiska przewodniczącego Izby Gmin i Lorda Przewodniczącego Rady. Sprawował je jednak tylko trzy miesiące, po czym został mianowany ministrem zdrowia. Jego autorytarny styl kierowania resortem wywoływał krytykę ze strony liderów Narodowej Służby Zdrowia. Starał się możliwie ograniczyć proponowany zakaz palenia w miejscach publicznych do miejsc, gdzie podawane jest jedzenie. Następczynią Reida w ministerstwie zdrowia, Patricia Hewitt, doprowadziła ostatecznie do wprowadzenia całkowitego zakazu palenia.

Reid pozostał ministerstwie zdrowia do 2005 r., kiedy to po kolejnych wyborach zastąpił Geoffa Hoona jako minister obrony. W 2006 r. został ministrem spraw wewnętrznych. Z tego stanowiska zrezygnował w czerwcu 2007 r. wraz z odejściem premiera Blaira. Nie objął żadnego urzędu w administracji Gordona Browna i powrócił do tylnych ław parlamentu. 15 września 2007 r. ogłosił, że nie wystartuje w następnych wyborach parlamentarnych. 7 listopada 2007 r. Reid został prezesem klubu piłkarskiego Celtic Glasgow.

Od 1969 r. był żonaty z Cathie McGowan, która zmarła na atak serca w 1998 r. W 2002 r. poślubił reżyserkę filmową Carine Adler.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]