Jordanhill (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jordanhill
Przejście między peronami
Przejście między peronami
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Szkocja
Miejscowość Glasgow
Lokalizacja Jordanhill
Zarządca First ScotRail
Liczba pasażerów (2008-09) 432 000[1]
Dane techniczne
Liczba peronów 2
Linie kolejowe
Położenie na mapie Glasgow
Mapa lokalizacyjna Glasgow
Jordanhill
Jordanhill
Położenie na mapie Szkocji
Mapa lokalizacyjna Szkocji
Jordanhill
Jordanhill
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Jordanhill
Jordanhill
Ziemia55°52′55,73″N 4°19′33,74″W/55,882147 -4,326039
Portal Portal Transport szynowy
Informacja o stacji Jordanhill.

Stacja kolejowa Jordanhill jest podmiejską stacją[2] w okolicy Jordanhill na zachodniej stronie Glasgow w Szkocji. Stacja (w skrócie JOR) jest pod zarządem Transport Scotland i operowana jest przez First ScotRail. Leży na linii Argyle Line oraz na linii North Clyde Line. Jest położona koło miasteczka uniwersyteckiego Jordanhill Uniwersytetu Strathclyde i koło szkoły Jordanhill; usytuowana jest ponad drogą Crow Road, ważną drogą przelotową w Glasgow i główną drogą prowadzącą do tunelu Clyde Tunnel. Stacja jest w odległości pięciu przystanków i o 11 minut od stacji Central Glasgow.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stacja została otworzona 1 sierpnia 1887 roku jako część trasy kolejowej Glasgow-Yoker-Clydebank. Budowa drewnianych budynków stacji, typowych dla nowych podmiejskich linii z tego okresu, zostały skończona w roku 1895. Stacja jest położona na miejscu fabryki cegieł i kafelków. Jordanhill był miejscowością górników w końcu XIX wieku. Stacja została wybudowana w momencie, w którym lokalny przemysł chylił się ku upadkowi i pozwalała na dojazd do centrum Glasgow, który uprzednio był utrudniony przez konieczność chodzenia na stacje Hillhead lub Patric.

15 stycznia 1898 J. Johnstone, członek klubu sportowego Whiteinch Harriers, zmarł w czasie próby przejścia przez tory w zachodniej części stacji. Informacja upamiętniająca to nieszczęście była umieszczona w tym miejscu przez wiele lat.

Na linii towarowej wydarzył się wypadek 28 grudnia 1932 roku kiedy to 17 wagonów wypełnionych węglem zaczęło się staczać na małej bocznicy należącej do Great Western Steam Laundry; wagony uderzyły w inne i nastąpiło wykolejenie 9 wagonów i rozsypanie węgla[3].

Poważny wypadek nastąpił 28 kwietnia 1980 kiedy to pociąg z trzema wagonami i 80 pasażerami z Delmuir do Motherwell wykoleił się koło skrzyżowania Hyndland zaraz po odjeździe z Jordanhill. 16 osób (dziewięć kobiet i sześcioro mężczyzn) zostało przewiezionych do Western Infirmary[4].

Połączenia[edytuj | edytuj kod]

Stacja Jordanhill jest położona koło miasteczka akademickiego Jordanhill Universytetu Strathclyde.

Linia Argyle Line jest używana przez pasażerów dojeżdżających do dystryktu finansowego i biznesowego centralnego Glasgow. Typowe połączenie w czasie dnia to cztery pociągi na godzinę do stacji Dalmuir przez stację Clydebank, dwa pociągi do stacji Motherwell przez stację Glasgow Central, oraz dwa pociągi do Springburn przez stację Glasgow Queen Street.

Stacja nie ma kas biletowych, ale jest wyposażona w automatyczną maszynę biletową, jedną z dziesięciu wybudowanych przez STP przy końcu 2003 roku. Maszyny te ustawiono w celu ograniczenia jazdy na gapę co szacunkowo kosztowało kolej 2 miliony funtów rocznie[5].

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2008-09 Station Usage (ang.). Office for Rail Regulation. [dostęp 2011-07-06].
  2. 55°52′57″N 4°19′30″W/55,882500 -4,325000
  3. "Coal wagons derailed: A shunting accident", The Times, 29 grudnia 1932 strona 5
  4. "Fifteen hurt as three-coach train jumps rail", The Times, 29 kwietnia 1980 strona 4
  5. The Scotsman, 2 grudnia 2003

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]