The Scotsman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Scotsman
ilustracja
Częstotliwość

Dziennik

Państwo

 Wielka Brytania

Wydawca

Barclay Brothers

Pierwszy numer

1817

Średni nakład

68.000 egz.

Strona internetowa

The Scotsmandziennik brytyjski, wydawany od 1817 w Edynburgu, do 1855 jako tygodnik. Od sierpnia 2004 roku jako tabloid (oprócz wydania niedzielnego).

Pierwszy numer ukazał się w sobotę, 25 stycznia 1817 roku. Miał 300 egzemplarzy nakładu i kosztował 10 pensów. Stanowisko redaktora naczelnego dzielili między sobą: prawnik William Ritchie oraz geolog, urzędnik celny i dziennikarz Charles Maclaren. W ciągu dwóch lat redaktorzy The Scotsman dali się poznać jako buntownicy, reformatorzy i pionierzy w wielu dziedzinach życia. Dzięki opisywaniu korupcji i nadużyć finansowych w urzędach oraz piętnowaniu łamania prawa przez ważne osobistości, gazeta szybko stała się wiodącym tytułem nie tylko w stolicy Szkocji[1].

Od czerwca 1855 The Scotsman ukazywał się jako dziennik, pod zmienionym tytułem Daily Scotsman i w nakładzie 6000 egzemplarzy. Do pierwotnej nazwy gazeta wróciła w 1860 roku. Pięć lat później uruchomiła biuro w Londynie, co pozwoliło podnieść nakład do 17000 egzemplarzy. W marcu 1872 The Scotsman uruchomił własny pociąg specjalny do Glasgow, dostarczający gazetę poza Edynburg. Od tego momentu The Scotsman uzyskał status gazety ogólnokrajowej. W roku 1887 gazeta miała 60000 egzemplarzy nakładu, dzięki czemu stała się największym brytyjskim dziennikiem wydawanym poza Londynem.

Obecnie The Scotsman ma charakter konserwatywno-liberalny, stosunkowo niewielki nakład 68 tys. egzemplarzy (spadający wyraźnie w ostatnich latach); własność firmy Barclay Brothers.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]