José Domingo Posada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
José Domingo Posada
José Posada
Data i miejsce urodzenia 9 maja 1940
Vigo
Data i miejsce śmierci 14 stycznia 2013
Ourense
Zawód polityk

José Domingo Posada González (ur. 9 maja 1940 w Vigo, zm. 14 stycznia 2013 w Ourense) – hiszpański i galicyjski polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego (1993–1994, 1999).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1961 ukończył inżynierię chemiczną w szkole technicznej w Vigo. Pracował na kierowniczych stanowiskach przedsiębiorstw branży ubezpieczeniowej i winiarskiej.

W latach 90. był prezesem regionalistycznej partii Coalición Galega. W lipcu 1993 został posłem do Parlamentu Europejskiego z ramienia Koalicji Nacjonalistycznej. Należał wówczas do Grupy Tęczowej w PE. Zasiadał w delegacji ds. stosunków z państwami Maghrebu i Arabską Unią Maghrebu oraz Komisji ds. Transportu i Turystyki. W styczniu 1999 ponownie objął mandat posła do Parlamentu Europejskiego wybranego z listy Koalicji Nacjonalistycznej, który sprawował do lipca tego roku. Był wówczas członkiem delegacji ds. stosunków z Izraelem oraz Komisji Budżetowej. Zasiadał we frakcji Europejskiego Sojuszu Radykalnego.

Był pierwszym posłem używającym języka galicyjskiego na forum Parlamentu Europejskiego, co zostało zaakceptowane ze względu na podobieństwo do języka portugalskiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]