Joście

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kapliczka na Jościu

Jościepolana, uroczysko, położone 0,5 km na południe od wsi Głupianka w gminie i parafii Kołbiel. Przedchrześcijańskie święte miejsce Słowian.

Do 1906 r. istniał tu głaz narzutowy czczony przez miejscową ludność. Posiadał on wgłębienia, w które w okresie równonocy wiosennej wkładano żywność dla biedaków. Kamień został rozbity na polecenie proboszcza parafii Kołbiel i przeznaczony na budowę schodów kościoła.

W 1907 r. wybudowano tu pierwszą drewnianą kapliczkę, a później kolejne. W 1947 r. wybudowano obecną, murowaną kapliczkę pw. św. Anny, w której znajduje się drewniana figura z XVIII w. Z miejscem tym związane jest bardzo dużo legend, wierzeń i przesądów. Do najciekawszych należy „Proroctwo o Jościu” mówiące, że: „U kresu dziejów świata przez pola Joście przetoczy się straszna wojna. Koniec bitwy nastąpi właśnie tu na Jościu. Z gór zejdzie małe wojsko pod komendą rycerza z Barankiem Bożym – symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa na piersi i pokona wojujące strony. Wtedy zapanuje długi i sprawiedliwy pokój.”

W kapliczce odbywają się uroczystości: w Niedzielę wielkanocną (godz. 14:00), w dzień św. Anny (26 lipca) i w święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny (8 września), a ponadto spotkania na nabożeństwa majowe w maju i różańcowe w październiku. W 2011 roku powrócił archaiczny zwyczaj ludowy, przejścia uroczystej procesji w Niedzielę wielkanocną ze wsi Głupianka do kapliczki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Czyżewska A., 2009. Mazowsze znane a jednak mniej znane. Przewodnik harcerski. Stowarzyszenie harcerskie www.sh.org.pl
  • Braun K., 2008. Współczesna religijność ludowa [w:]Znak nr 636,maj 2008. ss. 95-102
  • Kałuszko I., ajdacki P., 2006. Otwock i okolice. Przewodnik. Oficyna wydawnicza Rewasz, ss. 176-177.
  • Skrok Z., 1999. Mazowsze nieznane. Warszawa, Wydawnictwo Stanisław Kryciński.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]