Julian Romero z patronem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest najnowsza wersja artykułu Julian Romero z patronem edytowana 21:16, 9 gru 2021 przez MalarzBOT (dyskusja | edycje).
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Julian Romero z patronem
Ilustracja
Autor

El Greco

Data powstania

1590

Medium

olej na płótnie

Wymiary

207 × 128 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Madryt

Lokalizacja

Prado

Julian Romero z patronemobraz olejny przypisywany hiszpańskiemu malarzowi pochodzenia greckiego Dominikosowi Theotokopulosowi, znanemu jako El Greco.

Portret przedstawia Juliana Romero el de las Azanass, rycerza, kapitana orderu Santiago, uczestnika walk o Sait-Quentin. Został zamówiony prawdopodobnie przez jego córkę jako obraz wotywny i miał być umieszczony obok ołtarza zamiast grobowej tablicy. El Greco zmienił charakter wojowniczego rycerza w uduchowionego człowieka. Przedstawia go klęczącego, pogrążonego w żarliwej modlitwie w wielkim białym płaszczu, rozłożonym szeroko prawie bez fałd tworzącego piramidę zakończoną głową Romera.

Po jego prawej stronie stoi mężczyzna w czarnej zbroi. Według różnych hipotez jest to Święty Ludwik, Święty Julian lub bizantyjski Święty Teodor. Twarz postaci skąpana jest w świetle, załzawione oczy skierowane są ku niebu z równą żarliwością jaką można zaobserwować u wszystkich świętych malowanych przez El Greca. Zbroja rycerza jest identyczna z tą widoczną na obrazie Pogrzeb hrabiego Orgaza. Charakterystyczny dla twórczości artysty jest opiekuńczy gest rąk patrona: jedna dłoń położona jest na ramieniu Romera, druga, długa i wygięta dłoń ma wyciągnięty jeden tylko palec, który niczego nie dotyka.

Na kolumnie z lewej stronie znajduje się napis informujący o godności portretowanego.

Proweniencja[edytuj | edytuj kod]

Obraz znajdował się kolejno w kolekcji markiza Lugros, Alcalá la Real (przed 1890 rokiem); w kolekcji Leopolda Eguilaza, Granada oraz do 1926 roku w kolekcji Legado Luisa de Errazu w Paryżu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Julián Romero and his Patron Saint – The Collection – Museo Nacional del Prado [online], www.museodelprado.es [dostęp 2017-11-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Antonina Vallentin: El Greco. Warszawa: PIW, 1958.