Juliusz Łukasiewicz (inżynier)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Juliusz Łukasiewicz
Data urodzenia

1919

Data śmierci

31 marca 2018

Zawód, zajęcie

inżynier

Juliusz Łukasiewicz (ur. 1919, zm. 31 marca 2018[1] r. w Ottawie) – polski inżynier i profesor mieszkający w Kanadzie, specjalista aerodynamiki szybkości naddźwiękowych. Syn Juliusza.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Doktoryzował się na Uniwersytecie Londyńskim w 1966 roku. Pracował m.in. w Centrum Badań Lotnictwa. W latach 1958–1968 był dyrektorem Von Karman Gas Dynamics Facility, Arnold Engineering Center, w Tennessee. Laboratoria te wykonały dużą część badań aerodynamicznych programu Apollo (lądowanie człowieka na Księżycu w 1969 roku).

W czasie II wojny światowej służył w polskich siłach zbrojnych we Francji i Wielkiej Brytanii. Działał na rzecz przyjęcia Polski do NATO.

Gdy zasadnicze problemy aerodynamiki lotu naddźwiękowego zostały rozwiązane w latach 50. i 60. i gdy negatywne wpływy uprzemysłowienia i techniki stały się coraz bardziej widoczne, zainteresowania jego zwróciły się w kierunku analizy problemów, którymi charakteryzują się rozwinięte społeczeństwa Zachodu.

W Polsce ukazała się jego książka Eksplozja ignorancji. Juliusz Łukasiewicz wskazuje w niej na ograniczenia ludzkiego umysłu i niezdolność nauk społecznych do zrozumienia społeczeństwa przemysłowego. Zdaniem autora, społeczeństwa Zachodu są całkowicie pogrążone w sztucznym środowisku cywilizacji przemysłowej, niepomnym jego istnienia, jego zasadniczych właściwości i nieuniknionych konsekwencji. Złożoność i dynamika cywilizacji przemysłowej przekraczają możliwości kierowania i zarządzania nim. Analizując ten groźny obraz, autor omawia również pozytywne osiągnięcia cywilizacji przemysłowej. Po raz pierwszy w dziejach ludzkości na Zachodzie pokojowa współpraca i współzawodnictwo zastąpiły wojnę.

Żona: Halina Drymmer (1921-1985) – córka Wiktora T. Drymmera, synowie: Piotr i Marek.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Juliusz Łukasiewicz. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 2018-06-11]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Drymmer W. T.: W służbie Polski, Warszawska Oficyna Wydawnicza „Gryf”, Instytut Historii PAN, Warszawa 1998
  • Łukasiewicz J.: Eksplozja ignorancji, Wyd. Oficyna Naukowa, Warszawa 2000, s. 290, ISBN 83-85505-92-X (The Ignorance Explosion. Understanding Industrial Civilization, 1994)