Kłótnia internetowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Flejm (rzadziej flame, ang. flame war) – kłótnia w internecie, zwykle na forum, portalu społecznościowym lub w komentarzach do artykułu, niekiedy spowodowana celowym działaniem trolla, który stara się zdenerwować innych użytkowników[1].

Najczęściej „wojna” zaczyna się od drobnej lub skrajnej różnicy poglądów dwóch użytkowników, z których żaden nie zamierza odstąpić od swojego zdania i bezgranicznie wierzy w jego słuszność. Wyraźna jest eskalacja agresji – zaczyna się od drobnych uszczypliwości, kończy zaś na poważnych obelgach i zniewagach. „Wojną na obelgi” są najczęściej rozmowy pomiędzy dwoma użytkownikami osób o odmiennych poglądach głównie dotyczące sfery polityki, religii i filozofii. Psychologowie tłumaczą tak wysoki poziom agresji tych wypowiedzi przekonaniem o anonimowości użytkowników Internetu. Prowadzi to do odrzucenia – hamujących ich w analogicznej sytuacji w realnym świecie – norm społecznych, co owocuje brakiem poczucia odpowiedzialności za napisane wypowiedzi. Dla wielu ludzi Internet bywa też miejscem odreagowania skrywanych frustracji.

Termin flame war jest używany także jako określenie długich, gorących dyskusji, nawet jeśli nie pojawiają się w nich obelgi.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. flejm, Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego.