KISS (reguła)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Reguła KISS (ang. Keep it simple stupid, pol. zrób to prosto idioto) – reguła powstała w latach 60. XX wieku w środowisku amerykańskich inżynierów wojskowych[1] i przypisywana inżynierowi lotnictwa Kelly’emu Johnsonsowi (1910–1990)[2]. Istotą przekazu miało być tworzenie projektowanych samolotów w tak prosty sposób, aby każdy średnio uzdolniony mechanik mógł je naprawić w warunkach polowych i przy użyciu prostych narzędzi. Reguła ta została przeniesiona i zaadaptowana do wielu innych dziedzin naukowych, inżynierskich i życia społecznego.

Reguła ta jest często wspominana przy dyskusji architektury lub szczegółów budowy projektów. Jej istotą jest dążenie do utrzymania eleganckiej i przejrzystej struktury, bez dodawania niepotrzebnych elementów.

Reguła KISS jest często używana przez twórców programów komputerowych. W środowisku tym doczekała się polskiego odpowiednika: BUZI (Bez Udziwnień Zapisu, Idioto), atrakcyjnego przez to, że nie tylko oddaje sens akronimu, ale i sam kojarzy się z angielskim pierwowzorem (kiss – całować; pocałunek, buziak). Nie jest to jednak zwrot o typowo informatycznym charakterze, spotyka się go bowiem także w kręgach biznesowych. Również popularne w grupach 12 Kroków.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tom Dalzell: The Routledge Dictionary of Modern American Slang and Unconventional English. New York, NY: Routledge, Taylor & Francis Group, 2009, s. 1110. ISBN 0-203-89513-4.
  2. Ben R. Rich: Clarence Leonard (Kelly) Johnson. Washington, DC: The National Academies Press, 1995, s. 221-240, seria: Biographical Memoirs V.67. ISBN 978-0-309-05238-2.