Informatyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: czasopismo „Informatyka”.
large capital lambda Wykres algorytmu sortującego
Czajnik z Utah na grafice komputerowej Mysz komputerowa Microsoft Tastenmaus symbolizująca interakcję człowiek–komputer
Informatyka zajmuje się teoretycznymi podstawami informacji i obliczeń, wraz z praktycznymi technikami wdrażania i stosowania tych fundamentów.

Informatykadyscyplina nauki zaliczana do nauk ścisłych oraz techniki zajmująca się przetwarzaniem informacji, w tym również technologiami przetwarzania informacji oraz technologiami wytwarzania systemów przetwarzających informacje. Początkowo stanowiła część matematyki, później rozwinęła się do odrębnej dyscypliny – pozostaje jednak nadal w ścisłej relacji z matematyką, która dostarcza informatyce podstaw teoretycznych.

Nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Określenie informatyka ma swój odpowiednik w języku angielskim: computer science – dosłownie: nauka o komputerze – co może być mylące i dlatego jest krytykowane w środowiskach akademickich i informatycznych[1].

W języku polskim termin ten zaproponował w październiku 1968 Romuald Marczyński w Zakopanem na ogólnopolskiej konferencji poświęconej "maszynom matematycznym" na wzór (fr.) informatique i (niem.) Informatik.

Przegląd dyscyplin[edytuj | edytuj kod]

Współczesna informatyka jest obecnie bardzo szeroką dziedziną. Jest zarówno dyscypliną naukową, podobnie jak fizyka lub chemia, a także jest mocno powiązana z działalnością gospodarczą i wieloma innymi dziedzinami życia.

Bardziej znane i popularne działy informatyki to przede wszystkim: (kolejność alfabetyczna)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marian Adamski: Informatyka – nauka, sztuka, czy rzemiosło?. "Uniwersytet Zielonogórski" – Miesięcznik Społeczności Akademickiej, 2002-09-30. [dostęp 2017-07-15].