Kabala (Sierra Leone)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kabala
Ilustracja
Kabala - protesty w latach 60. XX w.
Państwo

 Sierra Leone

Prowincja

Północna

Populacja 
• liczba ludności


ok. 15 tys.

Położenie na mapie Sierra Leone
Mapa konturowa Sierra Leone, u góry znajduje się punkt z opisem „Kabala”
Ziemia9°35′N 11°33′W/9,583333 -11,550000

Kabala – miasto w Sierra Leone, stolica dystryktu Koinadugu w Prowincji Północnej, największe miasto na północy kraju, mieszka tu około 15 tys. osób.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na mocy traktatu brytyjsko-francuskiego z 1895 roku do Kabali przeniesiono posterunek brytyjskiej administracji kolonialnej, zlokalizowany wcześniej w mieście Falaba. Kabala była w tym czasie niewielką wsią, niezaznaczaną nawet na mapach. Pod rządami Brytyjczyków miejscowość szybko się jednak rozrosła - od lat trzydziestych XX wieku nastąpił gwałtowny przypływ kupców, a po 1947 roku otwierali tu swoje sklepy libańscy imigranci.

W 2000 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała raport stwierdzający, że po wojnie domowej w Sierra Leone w latach dziewięćdziesiątych XX wieku sytuacja w Kabali wraca do normy. W 2002 roku miasto odwiedził bangladeski minister spraw zagranicznych, co dowodzi, że Kabala dostecznie podniosła się ze zniszczeń wojennych, żeby przyjmować ważnych zagranicznych gości.

Populacja[edytuj | edytuj kod]

Populacja miasta rośnie powoli od 1947 roku, kiedy to mieszkało tu ok. 3 tys. mieszkańców. W latach dziewięćdziesiątych osiedliło się tu wielu uchodźców wojennych z innych części kraju. Ostatni spis ludności miał miejsce w 1974 roku i wykazał 10 335 mieszkańców miasta. Obecnie liczbę tę szacuje się na ok. 15 tysięcy.

Miasto zamieszkuje wiele grup etnicznych, często żyjących w osobnych "dzielnicach", do najliczniejszych grup zaliczają się Koranko, Limba, Temne, Fulanie, Mandinka, Mende i Loko. Najczęściej używanym językiem jest krio i jest on lingua franca dla populacji miasta. Duża część ludności wyznaje islam i w mieście działają dwa meczety.

Przemysł i komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłu tekstylnego. Na terenach otaczających Kabalę odbywa się intensywna uprawa rolna, istnieją plantacje ryżu. Kabala ma połączenie autobusowe z Makeni.