Kanadyjka (łódź)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kanadyjka turystyczna
Kanadyjki sportowe na wodzie stojącej
Kanadyjka sportowa slalom górski

Kanadyjka, nazywana także canoe lub kanu – niewielka łódź turystyczna lub sportowa napędzana wiosłem o jednym piórze (pagajem). Załoga klęczy lub siedzi twarzą do kierunku płynięcia.

Kanadyjki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Współczesna kanadyjka turystyczna pochodzi od łodzi Indian Ameryki Północnej. Jest szersza od kajaka i najczęściej pozbawiona pokładu[1] (choć kanadyjki do pływania po rzekach górskich pokład mają). Kanadyjki mogą być jedno-, dwu-, trzy- i więcejosobowe[2], choć najczęściej spotyka się dwu- lub trzyosobowe.

Kanadyjki sportowe[edytuj | edytuj kod]

Kanadyjki sportowe do regat na wodach stojących (jezioro lub rzeka nizinna) są zdecydowanie węższe od turystycznych. Zawodnicy klęczą w nich na jednym kolanie, które znajduje się w klęczniku, wykonanym najczęściej z pianki. Na zawodach występują w osadach jedno-, dwu- lub czteroosobowych (nazywanych odpowiednio: C1, C2 i C4)[3].

Kanadyjki do zawodów na rzekach górskich (slalomu i zjazdu) bardzo przypominają kajaki do tych samych konkurencji. Są to łodzie całkowicie pokryte pokładem, w którym zostawia się tylko kokpity dla załogi. Załoga klęczy w nich na obu kolanach, obejmując nogami specjalne siodełko wykonane z pianki. Kanadyjki do zawodów w górach mogą być jedno- lub dwuosobowe (odpowiednio: C1 i C2)[4].

W zawodach freestyle (dawniej nazywanym też „kajakowe rodeo”) używa się także otwartych kanadyjek, których kadłub wypełnia się pneumatycznymi komorami wypornościowymi. Zawodnik w takiej kanadyjce klęczy na obu kolanach i także używa specjalnego siodełka. Zawody rozgrywane są wyłącznie w kategorii jedynek (C)[5]

Igrzyska Olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

Na igrzyskach olimpijskich od roku 1936 do chwili obecnej rozgrywane są zawody na kanadyjkach w konkurencjach sprintu (kanadyjki na wodach stojących – dystanse od 200 do 1000 m) oraz w kajakarstwie górskim (w slalomie). Od igrzysk w 2020 roku w rywalizacji będą uczestniczyć nie tylko mężczyźni, ale też kobiety[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The History of The Canoe. canoe.ca (ang.) [dostęp: 2018-11-27]
  2. What is A Canoe? Understanding the Anatomy & Uses of A Canoe. vaultcargo.com (ang.) [dostęp: 2018-11-27]
  3. What is Canoe Sprint? canoeicf.com (ang.) [dostęp: 2018-11-27]
  4. What is Canoe Slalom? canoeicf.com (ang.) [dostęp: 2018-11-27]
  5. What is Canoe Freestyle? canoeicf.com (ang.) [dostęp: 2018-11-27]
  6. Tokyo 2020. canoeicf.com (ang.) [dostęp: 2018-11-27]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]