Kangur Matematyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kangur Matematyczny – konkurs matematyczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został rozpropagowany przez Petera O'Hallorana. W 1990 r. Kangur odbył się po raz pierwszy w Europie i za sprawą francuskich matematyków został rozpropagowany w wielu krajach świata. Konkurs, wzorowany na Narodowym Konkursie Australijskim, został zaproponowany przez André Deledicq’a (profesora matematyki na Uniwersytecie w Paryżu) i Jean-Pierre Boudine’a (profesora matematyki z Marsylii). Kangur został doceniony przez Francuskie Towarzystwo Matematyczne nagrodą ALEMBERT w 1994 roku w kategorii: najlepszy sposób popularyzacji matematyki.

Francuski model konkursu rozprzestrzenia się dzięki organizacji „Kangur bez granic”, od 1995 roku istniejącej pod egidą Rady Europy.

Od 10 lat, pytania wybierane są przez reprezentantów 37 krajów Europy, Ameryki i Azji na corocznych spotkaniach organizacji „Kangur bez granic”.

W Kangurze bierze udział około 30 krajów. Konkurs odbywa się co roku w trzeci czwartek marca. Według organizatorów, główną umiejętnością badaną przez Kangura jest umiejętność myślenia logicznego, a nie czysta wiedza i znajomość wzorów. Kangur jest najpopularniejszym szkolnym konkursem matematycznym, a w 2007 dołączyły do niego Kanada, Cypr, Ekwador, Grecja, Indie i Kirgistan.

Udział w konkursie jest możliwy po wniesieniu wpisowego (w 2016 wynosiło ono 8 zł w "Kangurze", 6 zł w "Kangurku"[1]). Zebrane środki w 1/5 przeznaczone są na koszty organizacyjne, w 4/5 na nagrody[2].

Obecnie w corocznym konkursie bierze udział ponad 4 miliony uczniów, w tym ponad 400 tysięcy w Polsce.

Kategorie[edytuj]

kategoria wiek czas na rozwiązanie zadań liczba zadań
Żaczek klasy II 100 min 21
Maluch III i IV klasy 75 min 24
Beniamin V i VI klasy 75 min 30
Kadet I i II klasy gimnazjum 90 min 30
Junior III klasy gimnazjów, I liceów i techników,

I, II, III zasadniczych szkół zawodowych;

75 min 30
Student II i III klasy liceów i techników
oraz IV techników.
75 min 30

Format[edytuj]

Konkurs przeprowadzany jest w formie 75-minutowego testu jednokrotnego wyboru, składającego się z 30 pytań (wyj.: „Żaczek” – 21 pytań i „Maluch” – 24 pytania), podzielonych na kategorie pytań za 3, 4 i 5 punktów (koszt punktowy przekłada się na poziom trudności). W odpowiedziach podanych jest pięć rozwiązań z tylko jednym poprawnym.

Rozwiązujący otrzymuje odpowiednią ilość punktów za podanie poprawnej odpowiedzi, 0 punktów za brak rozwiązania, a za błędną odpowiedź lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi odejmowane jest 25% odpowiedniej liczby punktów za dane pytanie. Każdy uczestnik otrzymuje 30 punktów początkowych ("Żaczek" – 21 pkt., „Maluch” – 24 pkt.), więc minimalna końcowa ilość punktów wynosi 0. Maksymalna liczba punktów to 150 ("Żaczek" – 105 pkt., „Maluch” – 120 pkt.).

Nagrody[edytuj]

Opracowywanie wyników i przyznawanie nagród jest regulowane przez organizatorów konkursu w danym kraju. Specjalne nagrody przyznawane są za „najdłuższy skok kangura” (największa liczba dobrych odpowiedzi z rzędu) dla każdej ze szkół[potrzebny przypis].

Laureaci (próg punktowy potrzebny do zdobycia tytułu ustalany jest co roku dla każdego przedziału wiekowego) zostają nagrodzeni poprzez wyjazd na wycieczkę lub kolonie zagraniczne, w czasie których wspólnie uczą się i zgłębiają matematyczne ciekawostki. Zwykle im wyższy poziom konkursu, tym wyjazd bardziej prestiżowy i/lub dłuższy.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]