Kangur Matematyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kangur Matematyczny – konkurs matematyczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został rozpropagowany przez Petera O'Hallorana. W 1990 r. Kangur odbył się po raz pierwszy w Europie i za sprawą francuskich matematyków został rozpropagowany w wielu krajach świata. Konkurs, wzorowany na Narodowym Konkursie Australijskim, został zaproponowany przez Andrégo Deledicqa (profesora matematyki na Uniwersytecie w Paryżu) i Jean-Pierre Boudine’a (profesora matematyki z Marsylii). Kangur został doceniony przez Francuskie Towarzystwo Matematyczne nagrodą ALEMBERT w 1994 roku w kategorii: najlepszy sposób popularyzacji matematyki.

Francuski model konkursu rozprzestrzenia się dzięki organizacji „Kangur bez granic”, od 1995 roku istniejącej pod egidą Rady Europy.

Od 1999 roku, pytania wybierane są przez reprezentantów 37 krajów Europy, Ameryki i Azji na corocznych spotkaniach organizacji „Kangur bez granic”.

W Kangurze bierze udział około 30 krajów. Konkurs odbywa się co roku w trzeci czwartek marca. Według organizatorów, główną umiejętnością badaną przez Kangura jest umiejętność myślenia logicznego, a nie czysta wiedza i znajomość wzorów. Kangur jest najpopularniejszym szkolnym konkursem matematycznym, a w 2007 dołączyły do niego Kanada, Cypr, Ekwador, Grecja, Indie i Kirgistan.

Udział w konkursie jest możliwy po wniesieniu wpisowego (w 2016 wynosiło ono 9 zł w "Kangurze", 6 zł w "Kangurku"[1]). Zebrane środki w 1/5 przeznaczone są na koszty organizacyjne, w 4/5 na nagrody[2].

Obecnie w corocznym konkursie bierze udział ponad 4 miliony uczniów, w tym ponad 400 tysięcy w Polsce.

Kategorie[edytuj | edytuj kod]

Uczniowie podczas Kangura w Niemczech w 2006
kategoria wiek czas na rozwiązanie zadań liczba zadań
Żaczek klasy II 75 min 21
Maluch III i IV klasy 75 min 24
Beniamin V i VI klasy 75 min 30
Kadet VII i VIII klasy 75 min 30
Junior I liceów i techników,

I, II, III zasadniczych szkół zawodowych;

75 min 30
Student II i III klasy liceów i techników
oraz IV techników.
75 min 30

Format[edytuj | edytuj kod]

Konkurs przeprowadzany jest w formie 75-minutowego testu jednokrotnego wyboru, składającego się z 30 pytań (wyj.: „Żaczek” – 21 pytań i „Maluch” – 24 pytania), podzielonych na kategorie pytań za 3, 4 i 5 punktów (koszt punktowy przekłada się na poziom trudności). W odpowiedziach podanych jest pięć rozwiązań z tylko jednym poprawnym.

Rozwiązujący otrzymuje odpowiednią liczbę punktów za podanie poprawnej odpowiedzi, 0 punktów za brak rozwiązania, a za błędną odpowiedź lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi odejmowane jest 25% odpowiedniej liczby punktów za dane pytanie. Każdy uczestnik otrzymuje 30 punktów początkowych ("Żaczek" – 21 pkt., „Maluch” – 24 pkt.), więc minimalna końcowa liczba punktów wynosi 0. Maksymalna liczba punktów to 150 ("Żaczek" – 105 pkt., „Maluch” – 120 pkt.).

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Opracowywanie wyników i przyznawanie nagród jest regulowane przez organizatorów konkursu w danym kraju. Nagrody są podzielone według 4 rodzajów wyników: wyróżnienia, bardzo dobrego, laureata, lub wyniku bezbłędnego. Za każdy z nich można otrzymać nagrodę w postaci karty podarunkowej do Empiku. Za wynik bardzo dobry w roku 2016 można było otrzymać kartę o wartości 60 zł. W roku 2017 było to 100 zł. W przypadku laureata lub wyniku bezbłędnego wartość karty wynosi ponad 300 zł.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]