Kanion Palo Duro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Komin skalny zwany "Latarnią morską" w Palo Duro Canyon

Palo Duro (ang. Palo Duro Canyon) – drugi co do wielkości kanion w Stanach Zjednoczonych, znajdujący się w rejonie Panhandle w stanie Teksas. Ma około 193 km długości. Średnia szerokość kanionu to 9,6 km, chociaż miejscami dochodzi do 32 km. Najgłębsze miejsce ma 256 m. Kanion ten znany jest również jako "Wielki Kanion Teksasu" (Grand Canyon of Texas), ze względu na rozmiar jak i formacje geologiczne w tym wielokolorowe warstwy ścian podobne do tych w Wielkim Kanonie Kolorado.

Kanion został uformowany przez rzekę Red River, która przepływa przez stosunkowo płaski rejon Caprock w zachodnim Teksasie. Tysiące lata erozji wodnej i wietrznej wyrzeźbiły formacje geologiczne kanionu.

Malarka Georgia O'Keeffe mieszkała w pobliskim Amarillo w pobliżu kanionu z początkiem XX wieku i napisała tak o kanionie: "To burzliwy, kipiący kocioł wypełniony dramatycznym światłem i kolorem[1].

W 1933 roku stan Teksas kupił tereny górnej części kanionu aby utworzyć Stanowy Park Widokowy Kanionu Palo Duro (ang. Palo Duro Canyon State Scenic Park). Park obecnie obejmuje ponad 60 km i jest rocznie odwiedzany przez ponad pół miliona turystów[2].

Palo Duro Canyon and Capitol Peak.JPG


²

Przypisy

  1. Wystawa Georgii O'Keeffe, Muzeum Historyczne Panhandle-Plains , Canyon, Teksas
  2. William Conroy: Palo Duro Canyon (ang.). Handbook of Texas Online, Texas State Historical Association. [dostęp 29-05-2014].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]