Kanion Palo Duro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Komin skalny zwany „Latarnią morską” w Palo Duro Canyon

Palo Duro (ang. Palo Duro Canyon) – drugi co do wielkości kanion w Stanach Zjednoczonych, znajdujący się w rejonie Panhandle w stanie Teksas. Ma około 193 km długości. Średnia szerokość kanionu to 9,6 km, a w najszerszym miejscu 32 km. Najgłębsze miejsce ma 256 m. Kanion ten znany jest również jako „Wielki Kanion Teksasu” (Grand Canyon of Texas), ze względu na rozmiar jak i formacje geologiczne w tym wielokolorowe warstwy ścian podobne do tych w Wielkim Kanonie Kolorado[1].

Kanion został uformowany przez rzekę Red River, która przepływa przez stosunkowo płaski rejon Caprock w zachodnim Teksasie. Tysiące lata erozji wodnej i wietrznej wyrzeźbiły formacje geologiczne kanionu.

Malarka Georgia O’Keeffe mieszkała w pobliskim Amarillo w pobliżu kanionu z początkiem XX wieku i napisała tak o kanionie: „To burzliwy, kipiący kocioł wypełniony dramatycznym światłem i kolorem[2].

W 1933 roku stan Teksas kupił tereny górnej części kanionu aby utworzyć Stanowy Park Widokowy Kanionu Palo Duro (ang. Palo Duro Canyon State Scenic Park). Park obecnie obejmuje ponad 60 km i jest rocznie odwiedzany przez ponad pół miliona turystów[3].

Palo Duro Canyon and Capitol Peak.JPG


²

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Palo Duro Canyon State Park (ang.). The American Southwest. [dostęp 2016-04-14].
  2. Wystawa Georgii O’Keeffe, Muzeum Historyczne Panhandle-Plains , Canyon, Teksas
  3. William Conroy: Palo Duro Canyon (ang.). Handbook of Texas Online, Texas State Historical Association. [dostęp 29-05-2014].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]