Kansas City Union Station

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kansas City Union Station
Kansas City Union Station
Państwo  Stany Zjednoczone
Miejscowość 30 West Pershing Road, Kansas City
Zarządca Amtrak
Data otwarcia 1914 (przebudowa 1999)
Liczba pasażerów (2011) 155,479[1]
Dane techniczne
Liczba peronów 1
Liczba krawędzi
peronowych
2
Kasy T
Linie kolejowe
Położenie na mapie Missouri
Mapa lokalizacyjna Missouri
Kansas City Union Station
Kansas City Union Station
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Kansas City Union Station
Kansas City Union Station
Ziemia39°05′05,28″N 94°35′07,80″W/39,084800 -94,585500
Portal Portal Transport szynowy

Kansas City Union Station – stacja kolejowa w Kansas City, w stanie Missouri, w Stanach Zjednoczonych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na przełomie XIX i XX wieku, Kansas City Terminal Railway, spółka kontrolująca 12 linii kolejowych obsługujących Kansas City, podjęła decyzję o budowie nowego dworca. Dotychczasowa lokalizacja była narażona na zalanie przez rzeki Kansas i Missouri. Nowe miejsce znajdowało się wyżej, z dala od terenów zalewowych, na południe od śródmiejskiej dzielnicy biznesowej. Projekt budynku powierzono Jarvisowi Huntowi, zwolennikowi ruchu Piękne Miasta. Dworzec obejmował halę główną przeznaczoną do sprzedaży biletów, a także poprzeczną salę nad torami dla pasażerów oczekujących. Stację Beaux-Arts otwarto w dniu 30 października 1914 i stała się drugim co do wielkości dworcem kolejowym w kraju. Budynek posiada powierzchnię 79 000 m². Grand Hall ma 29 m wysokości i znajdują się tam trzy żyrandole o wadze 1600 kg każdy oraz zegar o średnicy tarczy 1,8 m. Ze względu na centralne położenie, Kansas City było węzłem dla pasażerskiego i towarowego transportu kolejowego.

W 1945 roku roczny ruch pasażerski osiągnął maksimum na poziomie 678 363 podróżnych. Ruch kolejowy spadł na początku lat 50., a miasto nie potrzebowało tak dużej stacji kolejowej. W roku 1973 odprawiono tylko 32 842 pasażerów. Wszystkie pociągi pasażerskie uruchamiane są przez Amtrak, a stan budynku zaczął się pogarszać. Władze miasta Kansas City chciały zachować i przebudować budynek. Aby to ułatwić, zawarto porozumienie z Trizec, kanadyjską firmą. Porozumienie zobowiązywało Trizec do przebudowy stacji. Między 1979 i 1986 Trizec zbudował dwa budynki biurowe na otaczającej nieruchomości, ale nie przebudował stacji. W 1985 roku Amtrak przeniosła obsługę wszystkich przewozów pasażerskich do mniejszego obiektu. Dworzec został całkowicie zamknięty. W 1988 r. miasto pozwało Trizec za brak prac przy stacji, sprawa została rozstrzygnięta w 1994 roku. Przez większość tego okresu, budynek nadal ulegał degradacji.

12 linii kolejowych, które obsługiwały Union Station w Kansas City skrócono. Po otwarciu były to: Union Pacific, Kansas City Southern, Santa Fe, Rock Island, Katy, Frisco, Wabash, Milwaukee St. Paul and Pacific, Chicago Burlington & Qunicy, Chicago Great Western, Chicago & Alton i Missouri Pacific. Liczne fuzje przez lata pozostawiły pod oryginalnymi nazwami tylko Kansas City Southern oraz Union Pacific.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]