Kansas City Union Station

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kansas City Union Station
Kansas City Union Station
Państwo  Stany Zjednoczone
Miejscowość 30 West Pershing Road, Kansas City
Zarządca Amtrak
Data otwarcia 1914 (przebudowa 1999)
Liczba pasażerów (2011) 155,479[1]
Dane techniczne
Liczba peronów 1
Liczba krawędzi
peronowych
2
Kasy T
Przejścia nadziemne T
Przejścia podziemne N
Linie kolejowe
Położenie na mapie Missouri
Mapa lokalizacyjna Missouri
Kansas City Union Station
Kansas City Union Station
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Kansas City Union Station
Kansas City Union Station
Ziemia 39°05′05,28″N 94°35′07,80″W/39,084800 -94,585500
Portal Portal Transport szynowy

Kansas City Union Station – stacja kolejowa w Kansas City, w stanie Missouri, w Stanach Zjednoczonych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na przełomie XX wieku, Kansas City Terminal Railway, spółka kontrolująca 12 linii kolejowych obsługujących Kansas City, zdecydowała, że nowe miejsce było potrzebne do obsługi pociągu. Obecne położenie w tym czasie było narażony na zalanie przez rzeki Kansas i Missouri. Nowa lokalizacja została wybrana na południe od centralnej dzielnicy biznesowej, powyżej, z dala od terenów zalewowych. Architekt wybrany do zaprojektowania budynku do Jarvis Hunt, zwolennik ruchu Piekne Miasta. Projekt obejmował halę główną przeznaczoną do sprzedaży biletów, a także salę prostopadło do zewnątrz nad torami dla pasażerów oczekujących. Stację Beaux-Arts otwarto w dniu 30 października 1914 jako drugi co do wielkości dworzec kolejowy w kraju. Budynek posiada powierzchnię 79.000 m², sufit w Grand Hall ma 29 m wysokości, znajdują się tam trzy żyrandole o wadze 1600 kg każdy, oraz zegar o średnicy tarczy 1,8 m. Ze względu na jego centralne położenie, Kansas City był węzłem dla pasażerów i ruchu towarowego transportu kolejowego.

W 1945 roku, roczny ruch pasażerski osiągnęła maksimum na poziomie 678.363. Ruch kolejowy spadł na początku lat 50, miasto nie potrzebowało tak dużej stacji kolejowej. W roku 1973, tylko 32.842 pasażerów zostało obsłużonych, wszystkie pociągi pasażerskie teraz prowadzone są przez Amtrak, a stan budynku zaczął się pogarszać. Władze miasta Kansas City chciały zachować i przebudować budynek. Aby to ułatwić, zawarto porozumienie z Trizec, kanadyjską firmą. Wliczone w porozumienie zostało fakt, który Trizec będzie przebudowywał stację. Między 1979 i 1986, Trizec zbudował dwa budynki biurowe na otaczającej nieruchomości, ale nie przebudował stacji. W 1985 roku Amtrak przeniosław wszystkie przewozy pasażerskie do mniejszego obiektu. Do tego czasu, dworzec został całkowicie zamknięty. W 1988 r. miasto pozwało Trizec za brak rozwoju stacji, sprawa została rozstrzygnęta w 1994 roku. Przez większość tego okresu, budynek nadal ulegał degradacji.

12 linii kolejowych, które obsługiwały Union Station w Kansas City skrócono i po otwarciu było to: Union Pacific, Kansas City Southern, Santa Fe, Rock Island, Katy, Frisco, Wabash, Milwaukee St. Paul and Pacific, Chicago Burlington & Qunicy, Chicago Great Western, Chicago & Alton i Missouri Pacific. Liczne fuzje przez lata pozostawiły tylko Kansas City Southern oraz Union Pacific nienaruszone w nazwie, z których żaden nie zapewnia obsługi pasażerów obecnie.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]