Kansei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kansei to japońska metoda tworzenia wartości produktu, po raz pierwszy zastosowana przez Mazda Motor Corporation - polega ona na statystycznym badaniu zależności odczuć klienta od mierzalnych cech produktu.

Podstawą podejścia jest kansei - japońskie określenie oznaczające w przybliżeniu ulotną emocję, nieuświadomione odczucie lub wspomnienie. Kansei pojawia się na przykład, gdy jako dorośli ludzie spotykamy się z zapachem, który towarzyszył nam w dzieciństwie (co prawdopodobnie przywoła uczucie zadowolenia, bezpieczeństwa itp[potrzebny przypis]). Istota projektowania poprzez kansei polega na sprawdzeniu, jakie właściwości (np. wymiary, kształty) zwiększają prawdopodobieństwo wywołania określonego uczucia.

W Polsce badaniem tej metody projektowania zajmuje się przede wszystkim Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych. Uczelnia ta jest organizatorem corocznych seminariów naukowych Interfejs użytkownika - Kansei w praktyce, które odbywają się od roku 2006.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Schütte, S., Eklund, J., Axelsson, J.R.C., Nagamachi, M., (2004), Concepts, methods and tools in Kansei Engineering, Theoretical Issues in Ergonomics Science, vol.5, 3, PP. 214-232.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]