Kaplica św. Jakuba w Bratysławie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szklana konstrukcja chroniąca ruiny kaplicy

Kaplica św. Jakuba (słowacki: Kaplnka sv. Jakuba) – zniszczona gotycka kaplica i kostnica odkryta pod Námeste SNP w centrum Bratysławy, na Słowacji w 1994 roku[1][2]. Jest to najstarsza sakralna średniowieczna budowla w Bratysławie.

Pierwsze wzmianki tego budynku pochodzą z przełomu wieku XI i XII. Wybudowano ją jako kaplica poświęcona św Wawrzyńcowi na szczycie starego cmentarza znajdującego się pomiędzy dzisiejszym Stará tržnica i budynkiem Manderlák, historycznie poza murami miasta. Później została przebudowany w stylu romańskim i gotyckim i została poświęcona św Jakubowi.

Szklana konstrukcja w metalowej ramie, początkowo jako tymczasowa, zbudowana została nad ruinami w 1995 roku. Kaplica i kostnica są niedostępne dla zwiedzających, wycieczki z przewodnikiem są możliwe jedynie przez cztery godziny dwa razy w roku z maksymalną ilością około 900 osób rocznie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kaplnka sv. Jakuba: Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave, muop.bratislava.sk [dostęp 2017-11-24] (słow.).
  2. Kaplnka sv. Jakuba - podrobne: Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave, www.muop.bratislava.sk [dostęp 2017-11-24] (słow.).