Kaplica Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Sączu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaplica pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Sączu
584 z dnia 12.12.1988 r.[1]
kaplica
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Nowy Sącz

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Kazimierza w Nowym Sączu

Wezwanie

Niepokalanego Poczęcia NMP

Położenie na mapie Nowego Sącza
Mapa konturowa Nowego Sącza, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kaplica pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Sączu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kaplica pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Sączu”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kaplica pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Sączu”
Ziemia49°36′57″N 20°41′44″E/49,615833 20,695556

Kaplica pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Sączurzymskokatolicka kaplica cmentarna. Mieści się w Nowym Sączu, na Starym Cmentarzu, przy ulicy Jagiellońskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia wybudowana w XVII wieku, rozbudowana w XIX wieku. Do 1955 roku pw. Św. Mikołaja. Murowana, jednonawowa z prezbiterium zamkniętym półkoliście, ze sklepieniem kolebkowym. Dach siodłowy z wieżyczką wieńczy sygnaturka o cechach barokowych. W kaplicy znajdują się gotyckie zabytkowe rzeźby i obrazy związane z warsztatami cechowymi snycerskimi i malarskimi funkcjonującymi w Nowym Sączu w XV wieku i XVI wieku. W zewnętrznych murach kaplicy tkwią epitafia z XIX wieku. W latach 1982-1984 kaplicę rozbudowano, dach pokryto blachą miedzianą a wnętrze zmodernizowano, dobudowano część zachodnią i zakrystię.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]