Kaplica w Woli Rzeczyckiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej
nr rej.: A-540 z 28.07.1987
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wola Rzeczycka

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa w Woli Rzeczyckiej

Przedmioty szczególnego kultu
Cudowne wizerunki

Matka Boska Częstochowska

Położenie na mapie gminy Radomyśl nad Sanem
Mapa konturowa gminy Radomyśl nad Sanem, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej”
Położenie na mapie powiatu stalowowolskiego
Mapa konturowa powiatu stalowowolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej”
Ziemia50°39′26″N 22°01′04″E/50,657222 22,017778

Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej – zabytkowa kaplica w Woli Rzeczyckiej[1], ufundowana przez mieszkańców wsi i wybudowana pod koniec XIX wieku, przez miejscowego murarza. Autor projektu architektonicznego nieznany. Zlokalizowana jest w części centralnej wsi, po północnej stronie drogi z Radomyśla do Stalowej Woli.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od XV wieku Wola Rzeczycka należała do parafii w Charzewicach, a następnie Rozwadowie. Trudny dostęp do kościoła parafialnego, z racji braku mostu na Sanie, spowodował wybudowanie we wsi pod koniec XIX wieku skromnej kaplicy, gdzie odprawiano msze w większe święta kościelne, do czasu wybudowania kościoła w 1914.

Wybudowana w stylu neogotyckim, zwieńczona sygnaturką. Wymurowana z cegły czerwonej i obustronnie otynkowana. Dach nawy głównej dwuspadowy. Więźba dachu, drewniana, krokwiowa, strop wykonany został z desek. Podłoga wykonana z płytek piaskowca. Przy ścianie północnej został wymurowany z cegły mały „ołtarzyk”, z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, autorstwa Józefa Kuczmana[2] ujęty w dwie kolumny i zwieńczony trójkątnym przyczółkiem.

Więźba kolumn i sygnaturki, drewniana, czterospadowa, całość została przykryta czerwoną dachówką. Drzwi wejściowe, dwuskrzydłowe, płycinowe, u góry przeszklone, okna w drzwiach jednoskrzydłowe. Ściany wewnętrzne malowane na biało farbami emulsyjnymi, a dołem pomalowane olejną lamperią, imitującą marmur. Na ścianach bocznych, we wnękach okiennych widnieją dwa ludowe feretrony drewniane; z rzeźbami Matki Boskiej w otoczeniu aniołów i św. Barbary, m.in. orędowniczki w czasie burz i pożarów. Odnawiana po I i II wojnie. Po renowacji dachówkę zastąpiono blachą, ogrodzona płotkiem sztachetowym z połowy lat 80. XX w.[3] Obecnie nieużywana do liturgii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie, Narodowy Instytut Dziedzictwa,
  2. ODSŁONIĘCIE TABLICY UPAMIĘTNIAJĄCEJ PROF. KAZIMIERZA KUCZMANA, artykuł 5803 - Aktualności - Wiadomości - Gmina Radomyśl nad Sanem [online], www.radomysl.pl [dostęp 2023-07-15].
  3. Zabytki - Turystyka - Gmina - Gmina Radomyśl nad Sanem [online], www.radomysl.pl [dostęp 2023-05-20].