kappa Andromedae b

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
kappa Andromedae b
Ilustracja
Zdjęcie planety; żółta elipsa wskazuje dla porównania rozmiar orbity Neptuna
Odkrywca SEEDS
Data odkrycia 2012
Charakterystyka orbity (J2000)
Półoś wielka 55 ± 2 au[1]
Charakterystyka fizyczna
Masa minimalna (M·sin i) 12,8 MJ
Temperatura powierzchni 1900 K[1]

kappa Andromedae b – masywna planeta pozasłoneczna typu gorący jowisz odkryta w 2012.

Odkrycie[edytuj | edytuj kod]

Planeta została odkryta przez japoński Teleskop Subaru znajdujący się na Hawajach, w ramach programu Strategic Explorations of Exoplanets and Disks with Subaru (SEEDS)[2]. Naukowcy działający w SEEDS zbierają dane obserwacyjne w zakresie promieniowania podczerwonego dotyczące młodych gwiazd z nadzieją na odkrycie krążących wokół nich planet[2]. Stosunkowo młode gwiazdy stanowią atrakcyjny cel do bezpośredniej obserwacji ich systemów planetarnych ponieważ ich potencjalne, młode planety nadal posiadają znaczne ilości ciepła wytworzone w procesie ich powstania i są łatwiejsze w obserwacji[2].

Planeta kappa Andromedae b orbituje wokół gwiazdy kappa Andromedae, której wiek wynosi około 30 milionów lat (ok. 0,7% wieku naszego Układu Słonecznego)[2]. Gwiazda należy do typu widmowego B9, położona jest w gwiazdozbiorze Andromedy i oddalona o około 170 lat świetlnych od Ziemi[2]. Gwiazda jest widoczna gołym okiem z Ziemi[2].

Właściwości fizyczne[edytuj | edytuj kod]

Planeta należy do typu gorących jowiszów, jej masa wynosi około 12,8 masy Jowisza[2]. Oddalona jest od macierzystej gwiazdy o 55 j.a., jej temperatura wynosi około 1400 °C. Widziana gołym okiem miałaby jasnoczerwony kolor[2]. Według standardowego modelu powstawania planet, masa kappa Andromedae b znajduje się bardzo blisko masy granicznej, przy której tworzą się już nie planety, ale brązowe karły[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kappa Andromedae b w serwisie The Extrasolar Planets Encyclopaedia (ang.)
  2. a b c d e f g h i NASA: Astronomers Directly Image Massive Star's 'Super-Jupiter' (ang.). nasa.gov, 2012-11-21. [dostęp 2012-11-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]