Kasarek

Kasarek, kaszorek, siatka hydrobiologiczna, kasar, podbierak – narzędzie składające się z umieszczonej na trzonku siatki tworzącej worek z otworem rozpiętym na obręczy.
W rybołówstwie stosowany do wyławiania ryb z małych zbiorników (sadzów, basenów, stawów hodowlanych). Może też służyć do wyjmowania ryb z sieci lub innych obiektów z wody (np. bryłek lodu z przerębli)[1].
W hydrobiologii narzędzie to określane jest jako siatka hydrobiologiczna. Siatki hydrobiologiczne przeznaczone do pobierania organizmów makrozoobentosowych na potrzeby monitoringu jakości wód mają ustandaryzowane wymiary, tak aby możliwe było obliczenie ich zagęszczenia[2].
Podbieraków tego typu, nazywanych kaszorkami, o długości trzonka nawet do 6 metrów, używa się również na południowym wybrzeżu Bałtyku (np. Mierzeja Wiślana) do wyławiania z morza bryłek bursztynu, najczęściej po zimowych sztormach; stosowano je już w średniowieczu, w okresie istnienia państwa zakonu krzyżackiego[3][4].
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ kasarek, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 2018-08-01] .
- ↑ Barbara Bis , Sprzęt hydrobiologiczny do poboru wielosiedliskowych próbek makrobentosu, [w:] Barbara Bis, Artur Mikulec, Rajmund Jan Wiśniewski, Przewodnik do oceny stanu ekologicznego rzek na podstawie makrobezkręgowców bentosowych [pdf], Warszawa: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, 2013, s. 58-59, ISBN 978-83-61227-21-2 (pol.).
- ↑ Eryk Popkiewicz: Pozyskiwanie bursztynu z morza zimą na Mierzei Wiślanej. amber.com.pl. [dostęp 2025-02-21].
- ↑ Anna Sobecka: Bursztyn w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach. amber.com.pl. [dostęp 2025-02-21].