Kassandane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kassandane lub Kassandana – żona króla Persji Cyrusa II Wielkiego z którym miała czwórkę dzieci (bądź piątkę źródłowanych na podstawie dokumentów utworzonych za życia Cyrusa Wielkiego): Kambyzesa II, który był następcą tronu ojca i podbił Egipt; Bardije, który również przez krótki czas panował jako król Persji; córkę imieniem Atossa, która później poślubiła Dariusza Wielkiego; oraz kolejną córkę o imieniu Roksana[1].

Jej córka Atossa odegrała ważną rolę w rodzinie królewskiej Achemenidów, ponieważ poślubiła Dariusza Wielkiego i urodziła mu kolejnego króla Achemenidów, Kserksesa I[2]. Według Herodota po śmierci Kassandany cały naród perski popadł w „ogromą żałobę”. Według relacji z kronik Nabonida po jej śmierci w Babilonii przez sześć dni trwała żałoba. Zgodnie z sugestią Mary Boyce grób Kassandane znajduje się w Pasargadach[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dandamaev, M. A. (1992). "Cassandane". Encyclopaedia Iranica. Vol. 5. Encyclopaedia Iranica Foundation. ISBN 0-933273-67-3.
  2. Schmitt, Rüdiger (1989). "Atossa". Encyclopaedia Iranica. vol. 3. Encyclopaedia Iranica Foundation. ISBN 0-7100-9121-4