Katastrofa samolotu Avro Vulcan w Żabbar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katastrofa samolotu Avro Vulcan
Ilustracja
Avro Vulcan B.2 podobny do tego, który uległ wypadkowi
Państwo

 Malta

Miejsce

Luqa

Data

14 października 1975

Rodzaj

Wypadek

Przyczyna

Błąd pilota

Ofiary śmiertelne

6
(w tym 1 na ziemi)

Ranni

20

Statek powietrzny
Typ

Avro Vulcan B.2

Użytkownik

Royal Air Force

Numer

XM645

Start

RAF Waddington

Cel lotu

RAF Luqa

Liczba załogi

7

Ofiary śmiertelne

5

Położenie na mapie Malty
Mapa konturowa Malty, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Położenie na mapie Morza Śródziemnego
Mapa konturowa Morza Śródziemnego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia35°52′35,5″N 14°32′15,8″E/35,876528 14,537722

Katastrofa samolotu Avro Vulcan w Żabbar w 1975 – wypadek samolotu wojskowego, który miał miejsce na Malcie 14 października 1975, kiedy bombowiec Avro Vulcan B.2 rozbił się po nieudanym lądowaniu w RAF Luqa. Samolot rozbił się w dzielnicy mieszkalnej w Żabbar; zginęło pięciu członków załogi i jedna osoba cywilna na ziemi. Dwóm pilotom udało się katapultować i przeżyli wypadek. Katastrofa spowodowała rozległe uszkodzenia wielu budynków w Żabbar.

Badanie wypadku wskazało błąd pilota jako główną przyczynę.

Tło wypadku[edytuj | edytuj kod]

Samolot o rejestracji XM645 był bombowcem Avro Vulcan B.2, który został ukończony w marcu 1964[1].

14 października 1975 samolot leciał z RAF Waddington w Anglii do RAF Luqa na Malcie[2]. Pilotem był porucznik G. R. Alcock, a drugim pilotem był podporucznik E. G. Alexander; na pokładzie znajdowało się również pięciu innych członków załogi[2]. Alcock pozwolił Alexandrowi wykonać ostatnie podejście, ale ten ostatni nie został odpowiednio poinformowany o problemach, które pojawiają się podczas lądowania na krótkim, pochyłym pasie startowym, takim jak ten na Luqa[2].

Wypadek[edytuj | edytuj kod]

Sanctuary Street w Żabbar, gdzie spadły szczątki samolotu

Kiedy Alexander pilotował samolot, wykonał twarde lądowanie na Luqa i uderzył o pas startowy, odcinając podwozie[3]. Według naocznego świadka samolot wzbił się w powietrze i ponownie przyziemił około 180 metrów od miejsca, w którym zetknął się z ziemią po raz pierwszy[2]. W tym momencie Alcock przejął kontrolę nad samolotem i postanowił wznieść się ponownie i spróbować kolejnego lądowania.[2]

Pożar wybuchł na prawym skrzydle, gdyż podczas pierwszego uderzenia w ziemię przebity został zbiornik paliwa[3]. Zanim samolot zdążył wrócić na lotnisko, załoga zdała sobie sprawę, że jest już za późno na jakiekolwiek manewry, i obaj piloci katapultowali się[2]. Moment później samolot eksplodował w powietrzu, zabijając pozostałych pięciu członków załogi, którzy nie zdążyli uciec z samolotu przez drzwi załogowe[2].

Szczątki samolotu, w tym zbiorniki paliwa spadły na główną ulicę Żabbar i eksplodowały po zderzeniu z ziemią[2]. Kobieta, która szła ulicą, zginęła[2], podczas gdy około 20 innych osób zostało rannych, niektóre poważnie[2]. Doszło do rozległych zniszczeń mienia, obejmujących ponad 100 domów i sklepów, również kilkanaście samochodów uległo uszkodzeniu[2].

Strażacy potrzebowali godzin, aby ugasić pożary spowodowane katastrofą[2].

Następstwa[edytuj | edytuj kod]

Po katastrofie przeprowadzono dochodzenie, które wykazało, że był to wypadek, którego można było uniknąć, w którym sprawny samolot spadł na ziemię, zabijając wszystkich członków załogi z tyłu[3]. W raporcie skrytykowano pierwszego pilota Alcocka za umożliwienie drugiemu pilotowi Alexandrowi wykonanie ostatniego podejścia bez odpowiedniego poinstruowania go, i uznano, że jego dowodzenie samolotem było niedbałe[3].

Jeden z poważnie uszkodzonych domów został odbudowany na koszt RAF, a później nazwany „Vulcan”[2].

Ponieważ samolot rozbił się w dzielnicy mieszkalnej i spowodował poważne szkody, straty ludzkie na ziemi mogły być znacznie większe[2], niektórzy uznali to jako cud[2].

W Muzeum Sanktuarium w Żabbar znajduje się niewielka wystawa dotycząca wypadku[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Peter G. Dancey: Avro Vulcan: A History. Fonthill Media, 2017. (ang.).
  2. a b c d e f g h i j k l m n o Kristina Chetcuti: The Vulcan tragedy over Zabbar, 35 years on. [w:] Times of Malta [on-line]. 2010-10-14. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-02)]. (ang.).
  3. a b c d Michael Testa: Vulcan crash at Zabbar was 'avoidable'. [w:] Times of Malta [on-line]. 2005-10-17. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-06)]. (ang.).
  4. Juliet Rix: Malta and Gozo. Bradt Travel Guides, 2013, s. 181. ISBN 978-1-84162-452-5. (ang.).