Katedra św. Ludwika w Płowdiwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katedra świętego Ludwika w Płowdiwie
катедрала „Свети Лудвиг“
katedra
Ilustracja
fasada katedry
Państwo

 Bułgaria

Miejscowość

Płowdiw

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

św. Ludwika

Położenie na mapie Płowdiw
Mapa konturowa Płowdiw, w centrum znajduje się punkt z opisem „Katedra świętego Ludwika w Płowdiwie”
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Katedra świętego Ludwika w Płowdiwie”
Ziemia42°08′40″N 24°45′09″E/42,144444 24,752500

Katedra św. Ludwika w Płowdiwie (bułg. катедрала „Свети Лудвиг“, Katedrala „Sweti Ludwig“) - rzymskokatolicka katedra w mieście Płowdiw, w południowej Bułgarii. Jest kościołem katedralnym diecezji sofijsko-płowdiwskiej pod wezwaniem św. Ludwika, króla Francji.

Katedra została zbudowana w latach 1858-1861 za czasów biskupa Andrei Canovy. Pierwsze organy w Bułgarii zostały zainstalowane w katedrze w 1861 roku, później zastąpione nowszymi i większymi. Pożar poważnie uszkodził katedrę w 1931 roku i zniszczył drewniano rzeźbiony sufit. Katedra została odbudowana, dzięki Krastjo Stamatowowi tworzącymi freski i Kamenowi Petkowowi będącym głównym architektem. Katedra została ponownie otwarta w dniu 8 maja 1932 roku. Architektonicznie, stanowi eklektyczne połączenie neoklasycyzmu i neobaroku.

Dzwonnica została zbudowana w 1898 roku i została wyposażony w pięć dzwonów odlanych w niemieckim mieście Bochum, dar od papieża Leona XIII. Nowe 12-registrowe organy piszczałkowe zostały zainstalowane w 1991 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]