Katedra św. Piotra i św. Pawła w Paramaribo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katedra św. Piotra i św. Pawła
Katedra
Katedra św. Piotra i św. Pawła w Paramaribo
Katedra św. Piotra i św. Pawła w Paramaribo
Państwo  Surinam
Miejscowość Paramaribo
Wyznanie katolickie
Kościół Kościół łaciński
Wezwanie św. Piotra i św. Pawła
Położenie na mapie Surinamu
Mapa lokalizacyjna Surinamu
Katedra św. Piotra i św. Pawła
Katedra św. Piotra i św. Pawła
Ziemia 5°49′43,2″N 55°09′14,6″W/5,828667 -55,154056
Strona internetowa

Katedra św. Piotra i św. Pawła w Paramaribo - katedra diecezji paramaribskiej i główna świątynia rzymskokatolicka w Surinamie.

Dane ogólne[edytuj | edytuj kod]

Świątynia znajduje się w centrum Paramaribo, przy Henck Arronstraat (dawniej Gravenstraat) i została wybudowana pod koniec XIX w., w latach 1883-1885 według projektu holenderskiego redemptorysty Fransa Harmesa. Gmach w całości wykonany jest z drewna, będąc największym drewnianym kościołem w Ameryce Południowej. Świątynia była wzorowana na kościele redemptorystów w Roosendaal oraz bostońskiej katedrze. Elewacja zewnętrzna pomalowana jest na kolor żółty i szary. Wnętrze pokryte jest drewnem cedrowym. W katedrze znajduje się grób Petra Dondersa - misjonarza w Gujanie Holenderskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obecna katedra została zbudowana wokół istniejącego kościoła, który został częściowo zniszczony w 1882 r. i był użytkowany przez teatr Verreezene Phoenix. Kamień węgielny pod budowę nowej świątyni został położony 30 stycznia 1883 r. Pozostałości poprzedniego kościoła wykorzystywano jako rusztowania, a całkowicie wyburzono go tuż przed konsekracja nowo wybudowanej katedry. Budowa drewnianych wież była kontynuowana do 1901 r.

W latach 1977-1979 przeprowadzono gruntowny remont katedry, przy czym zaczął się on przechlać, grożąc zawaleniem przez co, został na krótko zamknięty. W 2002 r. Watykan przeznaczył na jego kolejny remont znaczne fundusze, co wynikało z uszkodzenia ścian świątyni przez termity. Wsparcie udzielił również m.in. Europejski Fundusz Rozwoju przeznaczając na ten cel ok. 2,8 milionów euro. Po renowacji katedra użytkowana jest także jako centrum wielofunkcyjne, w którym organizowane są konferencje i koncerty.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

katedra św. Piotra i św. Pawła w Paramaribo