Kazachski Związek Rugby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Регби Казахстана
Państwo  Kazachstan
Data założenia 1993
Dziedzina rugby union
Prezes Bauyrżan Żanibiekow
Adres 196A Gagarinar,
050060 Ałmaty
brak współrzędnych
Strona internetowa

Kazachski Związek Rugby – ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Kazachstanu, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem kazachskiego rugby 15-osobowego i 7-osobowego, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą.

Odpowiedzialny jest za prowadzenie kazachskich drużyn narodowych, a także za szkolenie zawodników oraz organizowanie krajowych rozgrywek ligowych i pucharowych. Zrzesza 12 klubów i około 2500 zawodników.

Rugby zaczęło rozwijać się na terenie obecnego Kazachstanu w połowie lat sześćdziesiątych, drużyna z Ałma-Aty była kilkukrotnym mistrzem ZSRR, a jej zawodnicy występowali w reprezentacji tego kraju. Związek powstał w 1993 r., w 1997 został pełnym członkiem IRB, a w 1999 członkiem ARFU.

W wersji piętnastoosobowej reprezentantki kraju, oprócz pierwszej edycji, regularnie kwalifikują się do turnieju finałowego Pucharu Świata kobiet, natomiast mężczyźni począwszy od 2008 roku corocznie biorą udział w Asian Five Nations, wcześniej uczestnicząc w mistrzostwach Azji.

Drużyny siedmioosobowe, zarówno męska, jak i żeńska występują na igrzyskach azjatyckich.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]