Ałmaty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ałmaty
Алматы
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Kazachstan
Obwód Ałmacki (Wchodzi w skład, administracyjnie niezależne)
Burmistrz Baujrżan Bajbek
Powierzchnia 682[1] km²
Wysokość 785 m n.p.m.
Populacja (2018)
• liczba ludności
• gęstość

1 829 019[2]
2636 os./km²
Nr kierunkowy +7 727
Kod pocztowy 050000 - 0500063
Tablice rejestracyjne 02, A
Położenie na mapie Kazachstanu
Mapa lokalizacyjna Kazachstanu
Ałmaty
Ałmaty
Ziemia43°16′39″N 76°53′45″E/43,277500 76,895833
Strona internetowa
Ałmaty nocą
Centrum miasta nocą
Dzielnica biznesowa
Fontanna w centrum miasta
Centrum miasta
Jezioro Sajran położone koło miasta
Trolejbus w Ałmaty

Ałmaty lub Ałma-Ata (kaz. Алматы, ros. Алматы lub Алма-Ата) – największe miasto i do 1998 stolica Kazachstanu, położone w południowo-wschodniej części kraju, na wysokości ok. 700 m n.p.m. u podnóża Zailijskiego Ałatau (Tienszan), w pobliżu granicy z Kirgistanem, na terenie charakteryzującym się dużą aktywnością sejsmiczną. Miasto stanowi główny ośrodek przemysłowy, kulturalny i naukowy Kazachstanu, m.in. Akademia Nauk, liczne szkoły wyższe.

Nazwa miasta[edytuj | edytuj kod]

  • od 1854 – Zailijskoje (rosyjski fort)
  • od 1867 – Wierny (Wiernyj)
  • od 1921 – Ałma-Ata (Алма-Ата, co można tłumaczyć jako Ojciec jabłek), przy czym nazwą w języku kazachskim było Ałmaty (Алматы).
  • od 1993 – Ałmaty (Алматы). Po uzyskaniu niepodległości przez Kazachstan władze państwowe podjęły w 1993 roku decyzję o przyjęciu jako urzędowej kazachskiej nazwy Ałmaty, także w języku rosyjskim[3]. W Rosji ta zmiana nie została zaakceptowana i dotychczas po rosyjsku stosowana jest nazwa Ałma-Ata.

Według zaleceń Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, przyjętych na 73. posiedzeniu[4] (5 września 2012 roku), nazwa Ałmaty to główna polska nazwa miasta, nazwą wariantową pozostaje zaś Ałma-Ata. Nie ustalono jednoznacznie, czy egzonim winien podlegać deklinacji. KSNG nie zajmuje w tej sprawie określonego stanowiska. Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ambasada RP w Astanie nie odmieniają tej nazwy[5], natomiast Wielki słownik ortograficzny PWN sugeruje odmianę "Ałmatów"[6].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na trasie starego jedwabnego szlaku w 1854 Rosjanie założyli twierdzę Zailijskie (Zailijskoje, tzn. znajdujące się "za rzeką Ili") z 470 żołnierzami i oficerami załogi, wokół której zaczęła wyrastać osada. W 1867 liczyła 10 tys. mieszkańców, została przemianowana na Wierny (Wiernyj, tzn. "wierny, oddany") i uzyskała prawa miejskie. W 1921 przeprowadzono derusyfikację nazwy na rzecz Ałma-Ata, ale forma ortograficzna różniła się od tej, którą stosowano w języku kazaskim. W 1927 przeniesiono z Kyzyłordy do Ałma-Aty stolicę będącej w składzie Rosji Radzieckiej kazachskiej republiki autonomicznej. W 1929 miasto miało 45 tys. mieszkańców. Miasto rozwinęło się szybko po doprowadzeniu linii kolei turkiestańsko-syberyjskiej. Zostało stolicą wyodrębnionej w 1936 z republiki rosyjskiej Kazachskiej SRR, a później niepodległego Kazachstanu. Za czasów radzieckich Kazachstan był regionem, gdzie wysyłano ludność polską z Ukrainy i Białorusi, co spowodowało obecność w mieście gminy polskiej.

W 1993 roku władze Kazachstanu przyjęły jako urzędową kazachską formę nazwy miasta Ałmaty (Алматы). W roku 1998 miasto straciło status stolicy na rzecz Astany, która ulokowana jest znacznie bardziej w centrum Kazachstanu niż Ałmaty.

Ałmaty ubiegało się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2014 roku, jednak kandydatura ta odpadła w pierwszym etapie wyboru. Miasto ubiegało się także o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku, jednak podczas sesji MKOl 31 lipca 2015 w Kuala Lumpur zdecydowano, że imprezę zorganizuje Pekin.

W dniach 29 stycznia–8 lutego 2017 Ałmaty było gospodarzem 28. Zimowej Uniwersjady.

1 grudnia 2011 otwarto pierwszy odcinek metra.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Kultura i sztuka[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Religia[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy Ałmaty to przeważnie muzułmanie lub prawosławni. Ci pierwsi w większości to Kazachowie, prawosławni to głównie Rosjanie.

Transport[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Transport w Ałmaty.

Planuje się budowę trasy szybkiego tramwaju oraz wydzielonej trasy autobusowej (tramwaj szynowy).

Sport[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Sport w Ałmaty.

Niedaleko miasta na wysokości 1691 m n.p.m. znajduje się kompleks sportowy Medeo (kaz. Медеу Спорт Кешені), który jest najwyżej położonym lodowiskiem na świecie.

Media[edytuj | edytuj kod]

Osoby urodzone w Ałmaty[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Ałmaty ma 17 umów o współpracy[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Igor Abrosimow: Советская Россия: 1917–1991 – государство, политика, экономика, наука, культура, литература, искусство. proza.ru, 2009.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]