Kazimierz Zmyślony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kazimierz Zmyślony
Data urodzenia

7 lutego 1928

Data śmierci

1 marca 2014

Zawód, zajęcie

rolnik

Narodowość

polska

Wyznanie

rzymsko-katolickie

Odznaczenia
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Kazimierz Zmyślony (ur. 7 lutego 1928[1] w Galewie k. Dobrzycy, zm. 1 marca 2014[2]) – polski rolnik, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W czasie wojny został przesiedlony z Wielkopolski na Lubelszczyzną. Zamieszkał z rodzicami we wsi Studzianki i ze względu na pogarszającą się sytuację materialną rodziny w wieku trzynastu lat podjął pracę jako służący w folwarku Wawrzyniec Gnat. W 1943 r. w folwarku pojawiła się sześcioosobowa rodzina żydowska: Jankiel i Raisla Brand oraz ich czwórka dzieci: Esther, Mindla, Andzia i Szymon. Rodzina ukrywała się na terenie folwarku przez trzy tygodnie, a następnie ze względów bezpieczeństwa przenieśli się do pobliskiego lasu. Piętnastoletni Zmyślony przynosił zbiegłym co drugi dzień żywność i wodę z oddalonego o około sześć kilometrów gospodarstwa. Dzięki jego pomocy rodzina Brandów przeżyła wojnę. Zmyślony znalazł schronienie w stodole dla bezdzietnego żydowskiego małżeństwa o nieznanym nazwisku. Sprawował później nad nimi opiekę, wynosząc nieczystości i zaopatrując w pożywienie. Ostrzegł małżeństwo przed przeszukaniem Studzianek przez Niemców. Rodzice Zmyślonego nie byli świadomi pomocy, jakiej Kazimierz udzielał Żydom[1][3].

W 1944 r. Zmyślony wstąpił do Armii Ludowej. Po zakończeniu wojny rodzina Brandów wyemigrowała do Brazylii i zamieszkała w São Paulo[3].

10 maja 1994 roku Jad Waszem uznał go za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b The Righteous Among The Nations [online], The Righteous Among The Nations [dostęp 2020-11-27].
  2. Kazimierz Zmyślony [online], csw2020.com.pl [dostęp 2023-10-06].
  3. a b Historia pomocy – Zmyślony Kazimierz . Polscy Sprawiedliwi [online], sprawiedliwi.org.pl [dostęp 2020-11-27].
  4. Righteous Among the Nations Honored by Yad Vashem [online], 1 stycznia 2020, s. 118.