Kiła kapuściana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Objawy kiły na korzeniach kalafiora

Kiła kapuściana – choroba kapusty, rzodkiewki, rzepy i innych roślin należących do rodziny Brassicaceae. Jest powodowana przez grzyb Plasmodiophora brassicae, który to został umieszczony w grupie Phytomyxea. Należy aż do dziewięciu ras. Powoduje deformacje korzeni, w wyniku czego roślina nie wykształca lub wykształca zdeformowane organy naziemne, co bardzo często prowadzi do spadku wigoru lub śmierci rośliny. Jest to ważna choroba, dotykająca około 10% upraw na całym świecie.

W Europie pierwsze historyczne wzmianki o kile kapuścianej sięgają XIII wieku. Pod koniec XIX wieku, epidemia kiły kapuścianej zniszczyła ogromne uprawy kapusty w Petersburgu. W 1875 roku rosyjski naukowiec Michaił Woronin ostatecznie zidentyfikował przyczynę choroby jako "organizm plasmodiophorous" i nadał jej nazwę Plasmodiophora brassicae.

Potencjał praktyk kulturowych w celu zmniejszenia strat plonów z powodu choroby jest ograniczony, a zabiegi chemiczne do kontroli grzyba są albo zakazane ze względu na regulacje środowiskowe lub nie są opłacalne. Dlatego hodowla odmian odpornych jest obiecującą alternatywą.

Bibliografia[edytuj]