Kiełek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kiełek
Ilustracja
Widok z grzbietu Babiej Góry
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Orawsko-Podhalański, Karpaty

Wysokość

960 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kiełek”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kiełek”
Ziemia49°36′09″N 19°40′50″E/49,602500 19,680556

Kiełek (960 m) – najwyższy szczyt Beskidu Orawsko-Podhalańskiego będącego jednym z pasm Beskidu Żywieckiego[1]. Znajduje się w miejscowości Sidzina, na południowo-wschodniej stronie Pasma Policy, od którego oddzielony jest doliną potoku Ciśniawa. Południowe i zachodnie stoki Kiełka opadają do doliny potoku Sidzina zataczającego łuk wokół masywu Kiełka. W masywie Kiełka wyróżnia się jeszcze kilka wierzchołków: Grelka, Brożek i Plebańska Góra znajdująca się w widłach potoków Ciśniawa i Sidzina. Północno-wschodnie stoki masywu Kiełka opadają do doliny potoku Ciśniawa[2].

Kiełek w większości jest porośnięty lasem, bezleśne są tylko jego południowo-wschodnie podnóża, zajęte przez pola uprawne i zabudowania miejscowości Sidzina. Znajduje się też na nim kilka polan. U zachodnich podnóży Kiełka, w dolinie Ciśniawy znajduje się należąca do Sidziny osada Wielka Polana. Przez Kiełek nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  2. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2014-04-01].
Widok z Hali Krupowej