Kilka słów o Juliuszu Słowackim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kilka słów o Juliuszu Słowackim
Ilustracja
Juliusz Słowacki
Autor

Zygmunt Krasiński

Typ utworu

rozprawa

Data powstania

1841

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Poznań

Język

polski

Data wydania

1841

Wydawca

Tygodnik Literacki

Kilka słów o Juliuszu Słowackim – rozprawa krytyczna Zygmunta Krasińskiego z 1841 napisana w obronie Juliusza Słowackiego przed paszkwilami w prasie poznańskiej.

O utworze[edytuj | edytuj kod]

Rozprawa powstała w Rzymie w pierwszej połowie 1841 i została wydrukowana w poznańskim Tygodniku Literackim w trzech kolejnych numerach, na przełomie maja i czerwca 1841. Przyczyną jej napisania były paszkwile na Słowackiego, które ukazały się w tym piśmie na początku 1841[1].

Podstawę literackich rozważań Krasińskiego stanowi estetyka Schellinga oraz Heglowska triada, złożona z tezy antytezy i syntezy, której model wykorzystał autor w swym rozumowaniu. Sposób jej zastosowania do rozważań estetycznych mógł znaleźć u Schellinga. Od Schellinga pochodzi użyte w artykule wyróżnienie trzech stadiów malarstwa europejskiego, z którymi Schelling łączył nazwiska Michała Anioła, Corregia i Rafaela. Krasiński, przedstawiając dzieje polskiej poezji Mickiewicza nazywa naszym Michałem Aniołem, a w twórczości Słowackiego odnajduje styl Corregia i Rafaela. Dowodzi obszernie, że Słowacki jest logicznym następstwem twórczości Mickiewicza i o ile autor Pana Tadeusza jawi mu się jako siła dośrodkowa, to Słowacki jest siłą odśrodkową[1].

Krasiński analizuje kolejno najważniejsze dzieła Słowackiego, subtelnie charakteryzuje jego artyzm, intuicję poetycką, znakomitą formę. Przeprowadza znakomitą analizę języka starszego poety. Bardzo zręcznie odpiera też zarzuty krytyków[2].

Kilka słów stanowi drugą, obok opublikowanego w 1830 Listu o stanie obecnym literatury polskiej, rozprawę krytyczną Krasińskiego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Sudolski 1974 ↓, s. 241-242.
  2. a b Sudolski 1974 ↓, s. 242-243.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zbigniew Sudolski: Zygmunt Krasiński. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1974.