Przejdź do zawartości

Klasztor Saint-Martin d’Ambierle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Klasztor w Saint-Martin d’Ambierle
Ancien prieuré Saint-Martin d’Ambierle
PA00117423
Ilustracja
Państwo

 Francja

Miejscowość

Ambierle

Adres

36 Rue de l'Église

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Świętemu Marcinowi

Położenie na mapie Loary
Mapa konturowa Loary, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Klasztor w Saint-Martin d’Ambierle”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Klasztor w Saint-Martin d’Ambierle”
Położenie na mapie regionu Owernia-Rodan-Alpy
Mapa konturowa regionu Owernia-Rodan-Alpy, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Klasztor w Saint-Martin d’Ambierle”
Ziemia46°06′15,4″N 3°53′43,3″E/46,104278 3,895361

Klasztor Saint-Martin d’Ambierle – wzniesiony w XV wieku. Od 1840 (1993) roku posiada status monument historique, w kategorii classé MH (zabytek o znaczeniu krajowym)[1].

Logo monument historique - 2017

Lokalizacja

[edytuj | edytuj kod]

Klasztor jest zlokalizowany w Ambierle przy 36 Rue de l'Église, w departamencie Loara, w regionie Auvergne-Rhône-Alpes[2].

Klasztor składa się z budynków mieszkalnych i kościoła św. Marcina, który zajmuje całą północną część zabudowań. Kościół zbudowany jest w stylu gotyckim, w latach 1450–1480. Wzdłuż nawy bocznej i transeptu północnej części krużganka graniczą dwie kaplice, przedsionek i zakrystia. W części wschodniej mieściło się dormitorium, powiększone w 1753 roku[3]. Dawne budynki mieszkalne znajdowały się na północ od kościoła. Dziedziniec klasztorny, ma plan kwadratu, otoczony jest dwoma innymi budynkami. Od strony południowej zabudowa wzmiankowana przed 1753 rokiem składała się z refektarza oraz kuchni i kręconej klatki schodowej. Przed likwidacją w XX wieku zamieniono je na stajnie i budynki gospodarcze. Wiele elementów pochodzących z co najmniej z XV wieku pozostało niezmienionych[1]. Po obu stronach kręconych schodów znajdowało się od północy poddasze, a od południa prasa i kadź, przekształcone w XIX wieku na domy. W starym ratuszu znajdują się malowidła ścienne, a pomieszczenie na drugim piętrze zdobią motywy roślinne, prawdopodobnie pochodzące z XIV wieku. Od parteru aż po pierwsze piętro na ścianach widnieje motyw dziewięciu odważnych. W tej części według planu z XVIII wieku, mieściła się ambulatorium i hotel[4].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Kościół św. Marcina pierwotnie był kaplicą opactwa benedyktyńskiego pod wezwaniem św. Marcina z Tours założonego w późnym średniowieczu. W 1101 roku opactwo zostało przekształcone w klasztor. W 1441 roku, pożar zniszczył kaplicę, a zakonnicy na jej miejscu wybudowali obecny kościół[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]