Klatki na sekundę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Klatki na sekundę (skr. kl./s, często fps od ang. frames per second; potocznie klatkaż) – liczba klatek wyświetlanych w ciągu sekundy, czyli częstotliwość, z jaką statyczne obrazy pojawiają się na ekranie. Jest ona miarą płynności wyświetlania ruchomych obrazów.

Niska liczba wyświetlanych klatek na sekundę powoduje u widza wrażenie „klatkowania” czy też "pokazu slajdów", z kolei wysoka zwiększa płynność wyświetlania. Dzięki przenikaniu się kolejnych klatek nagranego filmu takie wrażenie ma miejsce już przy ok. 15 kl./s.

Rzeczywiste zastosowania[edytuj]

W telewizji wartość ta jest stała i zależy od sposobu nadawania, dla systemów PAL i SECAM jest to 25 klatek na sekundę, natomiast w NTSC jest to 29,97 klatek/s. Standardowa szybkość klatek dla filmu wyświetlanego w kinach wynosi 24 klatki/s. W epoce kina niemego było to zaledwie 16 klatek/s. Pierwszym filmem wyświetlanym w kinach z częstotliwością 48 klatek na sekundę - w celu zwiększenia jakości i płynności obrazu - jest Hobbit: Niezwykła podróż[1].

W filmach odtwarzanych na komputerze również jest ona stała i zależy od sposobu kodowania, jednak w grach komputerowych i innych systemach generowania grafiki w czasie rzeczywistym współczynnik ten jest zmienny i zależy od wydajności sprzętu.

W niektórych odtwarzaczach wideo oraz grach istnieje możliwość wyświetlenia liczby generowanych klatek na sekundę. Można też do tego celu wykorzystać osobny program jak Fraps, Gregion, Action! i wiele innych.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Peter Sciretta: Peter Jackson Explains Why He’s Shooting ‘The Hobbit’ at 48 Frames Per Second (ang.). slashfilm.com, 2011-04-11. [dostęp 2011-04-14].

Linki zewnętrzne[edytuj]