Klatki na sekundę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Klatki na sekundę, środowiskowe klatkaż[1][2] (skrót kl./s; często fps lub FPS, od ang. frames per second) – liczba kadrów wyświetlanych w ciągu sekundy, czyli częstotliwość z jaką statyczne obrazy pojawiają się na ekranie. Jest to miara płynności wyświetlania ruchomych obrazów.

Mała liczba klatek wyświetlanych w ciągu sekundy powoduje u widza wrażenie „klatkowania” (pokazu slajdów), natomiast wysoka zwiększa płynność wyświetlania. Dzięki przenikaniu się kolejnych klatek nagranego filmu takie wrażenie ma miejsce już przy około 15 klatkach na sekundę.

Rzeczywiste zastosowania[edytuj | edytuj kod]

W telewizji wartość ta jest stała i zależy od sposobu nadawania: dla systemów PAL i SECAM jest to 25 klatek na sekundę, natomiast w NTSC 29,97. Standardowa szybkość przesuwu dla filmu wyświetlanego w kinach wynosi 24 klatki na sekundę. W epoce kina niemego było to 16 kl./s. Pierwszym filmem wyświetlanym w kinach z częstotliwością 48 kl./s – w celu zwiększenia jakości i płynności obrazu – był Hobbit: Niezwykła podróż[3].

W filmach odtwarzanych na komputerze częstotliwość wyświetlania jest również stała i zależy od sposobu kodowania – jednak w grach komputerowych i innych systemach generowania grafiki w czasie rzeczywistym współczynnik ten jest zmienny i zależy od wydajności sprzętu.

W niektórych odtwarzaczach wideo oraz grach istnieje możliwość wyświetlenia liczby klatek generowanych w ciągu sekundy. Można też do tego celu stosować osobny program, między innymi Action!, Fraps, Gregion.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wit Dąbal, Piotr Andrejew: Kompendium terminologii filmowej, Aeroscope, Warszawa 2005 (według porady PWN: klatkaż?)
  2. Jak[a] jest prawidłowa pisownia: klatkaRZ czy klatkaŻ – jako określenie prędkości odtwarzania filmu w klatkach na sekundę?, Poradnia Językowa Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego
  3. Peter Sciretta: Peter Jackson Explains Why He’s Shooting ‘The Hobbit’ at 48 Frames Per Second. slashfilm.com, 2011-04-11. [dostęp 2011-04-14]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]