Kleifarvatn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kleifarvatn
Ilustracja
Położenie
Państwo  Islandia
Morfometria
Powierzchnia 10 km²
Głębokość
• maksymalna

97 m
Położenie na mapie Islandii
Mapa lokalizacyjna Islandii
Kleifarvatn
Kleifarvatn
Ziemia63°55′N 21°59′W/63,916667 -21,983333

Kleifarvatn jezioro na półwyspie Reykjanesskagi w Islandii. Leży około 25 km od Reykjavíku i ok. 10 km na południowy wschód od Hafnarfjörður. Góry okalają jezioro ze wszystkich stron, między innymi od zachodu wysoki na 407 m Sveifluháls.

Jezioro leży w południowej części półwyspu w strefie uskoku Grzbietu Śródatlantyckiego. Głębokość wynosiła w 2000 do 97 m.

Przesunięcie płyt i wulkanizm[edytuj | edytuj kod]

Okolica wokół Kleifarvatn jest ukształtowana przez otaczające je aktywne wulkany, a samo jezioro w środku terenu wulkanicznego Krýsuvík. To, jak i przebiegająca tutaj granica tektoniczna płyt, wyjaśniają częste trzęsienia ziemi. Po dużym trzęsieniu ziemi w 2000 zaczęła zmniejszać się powierzchnia jeziora. Przypuszcza się, że otworzyły się pod nią szczeliny. W krótkim czasie powierzchnia jeziora zmniejszyła się o ok. 20%.

Takie zjawiska obserwowano już wcześniej, a po jakimś czasie powierzchnia wody znów się podnosiła, co można stwierdzić i teraz.

Niektóre gorące źródła leżące pod wodą ujrzały światło dzienne po tym, jak lustro wody się obniżyło. W pobliżu jeziora znajdują się dwa obszary o wysokiej temperaturze: jeden koło Seltún, a drugi na wschodzie jeziora.

Kleifarvatn w czerwcu 2008

Saga[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak w islandzkich jeziorach Lagarfljót i Skorradalsvatn, mają żyć i w Kleifarvatn potwory.

Historia osadnictwa[edytuj | edytuj kod]

Okolica była wcześnie zasiedlona. Stara osada Krýsuvík była zniszczona w 1151 przez lawę Ögmundarhraun. Osady o tej samej nazwie znajdowały się w innych miejscach do 1857. Z osady pozostał jedyny budynek na południowym zachodzie jeziora; jest to mały kościółek Krísuvíkurkirkjan, który jako zabytek pozostaje pod opieką muzeum narodowego Þjóðminjasafn w Reykjavíku.

Powieść kryminalna[edytuj | edytuj kod]

W 2004 pisarz Arnaldur Indriðason napisał powieść kryminalną pod tytułem Kleifarvatn.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]