Kleombrotos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kleombrotos
król Sparty
Okres od 380 p.n.e.
do 371 p.n.e.
Dane biograficzne
Dynastia Agiadzi
Data i miejsce śmierci lipiec 371 p.n.e.
bitwa pod Leuktrami
Ojciec Pauzaniasz

Kleombrotos I (żył w IV w. p.n.e., zm. w lipcu 371 p.n.e.) – król Sparty z dynastii Agiadów panujący w latach 380–371 p.n.e., syn króla Pauzaniasza. Jako dowódca wojsk spartańskich poległ w bitwie pod Leuktrami.

W historiografii Kleombrotos związany jest ściśle z konfliktem spartańsko-tebańskim. W 378 r. p.n.e. stał na czele nieudanej wyprawy wojennej przeciw Tebom. Latem 371 r. p.n.e. podczas stacjonowania wojsk spartańskich w Fokidzie Zgromadzenie ludowe postanowiło uderzyć na Teby, które nie zaakceptowały warunków zwołanego w Sparcie kongresu pokojowego. Do konfrontacji doszło na beockiej równinie pod Leuktrami, gdzie armia ciężkozbrojnej piechoty pod dowództwem Kleombrotosa miała liczebną przewagę nad wojskiem tebańskim Epaminondasa. Pomimo mniejszych sił Teby zwyciężyły Spartę, dzięki zastosowaniu nowego szyku bojowego tzw. ukośnego, co zaskoczyło oddziały Kleombrotosa. Sparta poniosła klęskę i wraz z 400 hoplitami poległ sam Kleombrotos. Porażka pod Leuktrami i śmierć władcy położyły kres hegemonii Sparty w Grecji, a wzmocniły pozycję beockich Teb.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Teksty źródłowe[edytuj | edytuj kod]

  • Ksenofont, Historia grecka, przeł. J. Wolski, Wrocław-Warszawa 2004, ​ISBN 83-04-04686-5
  • Pauzaniasz, U stóp boga Apollona: z Pauzaniasza Wędrówki po Helladzie księgi VIII , IX i X przeł. J. Niemirska-Pliszczyńska i H. Podbielski, Warszawa-Wrocław 2005, ​ISBN 83-7316-826-5

Opracowania[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Iwaszkiewicz, Wiesław Łoś, Marek Stępień, Władcy i wodzowie starożytności. Słownik, Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1998, ISBN 83-02-06971-X, OCLC 69568159.