Kleszcz pospolity

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kleszcz pospolity
Ixodes ricinus
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Samica
Ilustracja
Samiec
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Podgromada

roztocze

Nadrząd

Parasitiformes

Rząd

kleszcze

Rodzina

kleszczowate

Rodzaj

Ixodes

Gatunek

kleszcz pospolity

Zasięg występowania
Mapa występowania
Zasięg występowania

Kleszcz pospolity, kleszcz pastwiskowy[1], kleszcz psi[1] (Ixodes ricinus) – gatunek pajęczaka z rodziny kleszczowatych. Żyje głównie w lasach, na paprociach, roślinach leśnych. Atakuje liczne ssaki (w tym człowieka) i ptaki. Nienassana samica osiąga długość 4 mm. Ssąca samica może zwiększyć swoją masę 200 razy[1]. Może przenosić choroby takie jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, rzadziej tularemia, anaplazmoza i babeszjoza. Może wywoływać również niebezpieczne choroby bydła[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kleszcze barwy czerwonobrunatnej, długości do 2,6 mm (samce) i do 3,5 mm (samice). Samice po nassaniu się krwi mogą osiągnąć do około 11 mm długości[2].

Ryjek jest długi i wyraźnie wyodrębniony od reszty ciała.

Cykl rozwojowy[edytuj | edytuj kod]

Są to kleszcze trójżywicielowe

Samice kleszczy składają ok. 3500 jaj na roślinach, z których po upływie około 30 dni wykluwają się sześcionożne larwy. Larwy atakują zwykle drobne ssaki lub gady, z których po pobraniu krwi odpadają, by po kolejnych 3-4 tygodniach przekształcić się w 8-nożne nimfy. Nimfy atakują najczęściej ssaki takie jak króliki lub zające, pobierają z nich krew przez około 1 tydzień. Po ich opuszczeniu wpadają w stan spoczynku, który trwa 8-12 tygodni i przekształcają się w postać dojrzałą.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d L'ubomír Brtek: Świat zwierząt. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1989, s. 76-77. ISBN 83-09-00747-7.
  2. Jerzy Lech Gundłach, Parazytologia i parazytozy zwierząt, Państwowe Wydaw. Rolnicze i Leśne, [cop. 2004], ISBN 83-09-01825-8, OCLC 749786405 [dostęp 2020-05-02].