Klub sportowy Rugby Białystok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rugby Bialystok
Pełna nazwa

Klub Sportowy Rugby Bialystok

Barwy

biało - bordowe

Data założenia

2014

Liga

I Liga Rugby XV

Państwo

 Polska

Siedziba

Białystok

Adres

Wysockiego 156 15-167 Białystok

Stadion

Stadion Miejski w Białymstoku

Prezes

Mateusz Perzyna

Trener

Mikheli Chachua

Rugby Białystok – drużyna sportowa z Białegostoku, założona w 2014 r. Pierwszy klub rugby w województwie podlaskim, startująca w rozgrywkach siódemek oraz piętnastek.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki rugby w Białymstoku, a także na Podlasiu sięgają roku 2011 kiedy to grupka sympatyków tej dyscypliny rozpoczęła wspólne treningi. Z biegiem czasu weekendowe treningi zaczęły nabierać coraz bardziej profesjonalnej formuły, aż 19.09.2014 roku został założony Klub Sportowy Rugby Białystok.

Wydarzeniem poprzedzającym założenie klubu był udział w turnieju Sopot Beach Rugby w sierpniu 2014. Po tym turnieju członkowie raczkującego jeszcze zespołu podjęli decyzję o dołączenie do rozgrywek ligowych organizowanych przez Polski Związek Rugby.

Pierwszym trenerem klubu tj. w latach 2016-2017 był Andrzej Kopyt - legenda polskiego rugby. Kolejnym trenerem w latach 2018-2019 był Artur Sulima i to pod jego wodzą drużynie udaje się awansować do I Ligi rugby XV. W 2020 roku pieczę na drużyną przejął gruziński trener z wieloletnim doświadczeniem - Mikheli Chachua, którego celem jest awans do najwyższej klasy rozgrywkowej - ekstraligi. W dotychczasowej historii klubu dwóch wychowanków klubu zdobyło powołania do kadry narodowej: Wojciech Twarowski i Adam Litwińczuk.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]