Knud V. Engelhardt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Knud V. Engelhardt

Knud Valdemar Engelhardt (ur. 11 stycznia 1882 w Kopenhadze, zm. 15 kwietnia 1931 we Frederiksbergu) – pierwszy duński projektant przemysłowy i architekt.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Po maturze w technikum, Engelhardt wystąpił o przyjęcie do Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk. W 1903 rozpoczął klasę przygotowawczą. Przez trzy semestry studiował na Wydziale Architektury, a następnie przeniósł się do dekorationsskole (tłum. Szkoła Sztuk Zdobniczych), pod kierunkiem Joakima Skovgaarda, gdzie pobierał nauki do stycznia 1915[1]. W latach 1905–1906 odbył szereg stypendiów w Niemczech, Holandii i Londynie, później w roku 1910 w Paryżu, północnych Włoszech i Niemczech, a następnie od października 1923 do marca 1925 przebywał na Jawie, w Chinach, Japonii i Syberii[2].

Jeden ze znaków drogowych w dzielnicy Kopenhagi, w wykonaniu Engelhardta

Kariera i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Engelhardt otrzymał Stypendium K.A. Larssensa, nagrodę Krafta, a także akademickie stypendia podróżnicze i medal Eckerberga[1].

Knud Valdemar Engelhardt był pierwszym nowoczesnym architektem w Danii. Łączył duńską tradycję z racjonalizmem w ramach demokratycznej, uprzemysłowionej masowo produkcji.

Engelhardt stanowił wzorzec dla wielu późniejszych projektantów. Opracował czcionkę dla znaków drogowych w kopenhaskiej dzielnicy Gentofte, a także zaprojektował tramwaje elektryczne, które odznaczały się wysoką funkcjonalnością[3].

Tramwaje projektu Engelhardta

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Knud V. Engelhardt, Dansk Biografisk Leksikon [dostęp 2020-12-01] (duń.).
  2. Kunstindeks Danmark & Weilbachs kunstnerleksikon, www.kulturarv.dk [dostęp 2020-12-03].
  3. Kulturministeriet: Knud V. Engelhardts livsværk, kulturkanon.kum.dk [dostęp 2020-12-03] (duń.).