Architektura wnętrz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ilustracja z katalogu Home suggestions, rok wydania 1921

Architektura wnętrzsztuka kształtowania wnętrz architektonicznych, obejmuje wystrój i wyposażenie ruchome z uwzględnieniem funkcji pomieszczenia[1]. Architektura wnętrz jest dziedziną twórczości architektonicznej[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pojęcie „architektura wnętrz” pojawiło się w latach 20. XX wieku. Wcześniej aranżacją wnętrz zajmowali się architekci projektujący budynek lub właściciele obiektu[3]. Rozwój architektury wnętrz związany jest z rozwojem przemysłowego wzornictwa, a ten z kolei z kryzysem ekonomicznym w Stanach Zjednoczonych. Rywalizacja o wzrost sprzedaży produktów spowodowała, że zaczęto inwestować w ich wygląd i funkcjonalność[3]. Zwiększa się również popyt na usługi projektantów wnętrz, nie tylko w odniesieniu do budynków, ale również np. do samolotów czy pociągów[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Architektura wnętrza, [w:] Witold Szolginia, Ilustrowana encyklopedia dla wszystkich. Architektura i budownictwo., 1975, s. 13.
  2. Architektura wnętrz, [w:] Wojciech Skowroński (red.), Ilustrowany leksykon architektoniczno-budowlany: praca zbiorowa, Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 2008, s. 17, ISBN 978-83-213-4515-4 [dostęp 2023-10-22].
  3. a b c Aleksandra Grabowska, Relacje pomiędzy architekturą, architekturą wnętrz i designem. Jak wyglądało to dawniej., „Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej. Seria:Architektura” (49), 2009, s. 98.